İlintili vuru gürültülü ayırgan iletişim kanallarında dikgen frekans bölüşümlü çoğullama sistemlerinin hata oranı analizi
Error rate analysis of DMT systems in dispersive channels with correlated impulsive noise
- Tez No: 105585
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAFAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
rv ÖZET OFDM (orthogonal frequency division multiplexing) kiplenim yöntemi, geniş bantlı ve izgel olarak şekillenmiş iletişim kanallarında, yüksek hızlarda güvenli iletişimi mümkün kılmıştır. OFDM'in uzun sembol süresinin, sistemi vuru gürültüsüne karşı ne kadar güçlü kılabileceği yoğun araştırma konusudur. Bu amaçla, vuru gürültüsü için, Middleton'un class A dağılımından yola çıkılarak, renkli vuru gürültü modeli (Model 1) oluşturulmuştur. Bu modelde, vuruların genliği ve sıklığı ilintilidir. Bu model esas alınarak, OFDM alt kanal ikil hata sıklık (BER) analizi gerçekleştirilmiş ve alt kanal sinyal gürültü oranına karşın alt kanal BER eğrileri, çeşitli kanal ve sistem parametrelerine göre çizdirilmiştir. Vuru gürültüsü için, daha genel, ikinci bir model (Model 2) önerilmiştir. Model 2'de vuruların genliği ve sıklığı, birbirinden bağımsız değişkenlerdir. Bu model kullanılarak, alt kanal karar değişkenine ilişkin ifadeye ulaşılmıştır. Benzetimlerde, bu karar değişkeni ifadesi kullanılmış ve alt kanal BER eğrileri, çeşitli OFDM sembol süreleri için çizdirilmiştir. Model 1 ile alınan sonuçlar göstermektedir ki, alt kanal BER eğrileri, AxT ile sembolize edilen parametrenin değerine göre, geçici BER tabanı gösterebilmektedir. Aynı BER tabanı, model 2 vuru gürültüsü kullanıldığında da gözlenmiştir. Model l'de AxT'nin değeri yeterince yükseltildiğinde ise, kanal etkin olarak Gaussian gürültülü kanal gibi davranmakta ve alt kanalda BER hata tabanı oluşmamaktadır. Model l'den alınan sonuçlara göre, kanaldaki gürültünün vuruculuğunun çok yüksek olmadığı durumda (yüksek A değerleri için), OFDM'in uzun sembol süresi, vuru gürültüsüne karşı etkin bir çözüm olarak görülebilir. Model 2 'den alman sonuçlara göre, OFDM'in uzun sembol süresi, sistem başanmını olumsuz yönde etkilemektedir. Model 1 ve Model 2'den alınan sonuçların bu yönden farklı olması, vuruların genliği ve sıklığı arasındaki ilintiyle açıklanmıştır. Vuru gürültüsünün renkli oluşu, yeni bir sistem parametresinin tanımlanmasını gerektirmiştir: Alt kanalda Gauss türü gürültü gücünün, vuru gürültüsü gücüne oranı, I~). Bu parametrenin değeri, alt kanallar üzerinde değişim gösterir. Alıcının gördüğü her bir alt kanalın sinyal gürültü oram, renkli vuru gürültüsü altında, bu parametreyi de içerecektir ve yükleme algoritmalarında hesaba katılmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing) modulation technique, makes reliable communication possible at higher data rates over frequency selective channels. The effect of the longer symbol duration of OFDM on the robustness of the broadband system against impulse noise is a point of question for this study. In order to answer this question, this thesis proposes two coloured impulse noise models: Model 1 and Model 2. Model 1 is developed from Middleton's class A distribution. In this model, impulse amplitude and birth rate of impulses are correlated. By using Model 1, OFDM subchannel BER performance analysis is carried out and the subchannel BER is plotted versus subchannel signal to noise ratio for various values of noise and system parameters. For Model 2, impulse amplitude and birth rate of impulses are statistically independent. By using Model 2, which is a more general model, the expression for the decision variable of each OFDM subchannel is obtained. This expression for the decision variable is used for simulations and the subchannel BER curves for various values of OFDM symbol duration are plotted. Based on Model 1, the results show that subchannel BER curves have reducible error floor, for low values of the parameter AxT. The same BER floor is observed under Model 2. Based on Model 1, if the value of AxT is increased sufficiently, channel effectively appears as a Gaussian noise channel and BER floor disappears. According to the results obtained from Model 1, if the value of A is not small enough so that the impulsiveness of the noise is not severe; the long symbol duration of OFDM may be effective against impulsive noise. On the other hand, according to the results obtained from Model 2, the long symbol duration of OFDM makes the system performance worse. This difference in results is explained by the correlation between the impulse amplitude and birth rate of impulses. Since the impulse noise is also spectrally shaped, a new system parameter appears from the error rate analysis: T,. The value of this parameter changes across the subchannels. The subchannel signal to noise ratio seen by the receiver includes this parameter and consequently, this parameter should be included in loading algorithms for OFDM.