Kale (GB Denizli) bölgesindeki tersiyer yaşlı kayaçların kil mineralojisi ve sedimanter petografik incelenmesi
Clay mineralogy and sedimentary petrographic investigation of tertiary aged rocks around Kale (SW Denizli) area
- Tez No: 105583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET İnceleme alanı, Denizli il merkezinin güneybatısında 45 km. uzaklıkta yer alan Kale ilçe merkezi ve kuzeybatıda Nargedik, kuzeydoğuda Payamcık, köyleri ile sınırlandığı Denizli M21-c4, d3 ve Denizli N21-a2, b1 pafta sınırları içinde kalmaktadır. İnceleme alanı içinde Tersiyer yaşlı sedimanter birimler üzerinden ölçülü stratigrafik kesitler alınmış, bu istiflerdeki sedimanter yapılar belirlenmiş, stratigrafik kesitler boyunca alınan örneklerin petrografik tanımlamaları ile ağır mineral ve kil fraksiyonu incelenmiştir. Kumtaşları çoğunlukla litik arenit karakterinde, ortalama tane boyları çok ince kum ile orta kum boyu arasında, boylanmaları çoğunlukla orta derecede, grafik kurtosis veya tepelenme değerleri (KG) sivri ile orta basık arasında, grafik skıvnes veya asimetri (Ski) değerleri ise ince taneye yamuk ile simetrik arasındadır. İnceleme alanı kumtaşları akarsu akışları gibi taşınma süreçleri ile taşınmıştır. Plaka tektoniği açısından bölge nokta sayım sonuçlarına göre çarpışan orojen-yeniden çevrimlenmiş orojen kaynak kökenlidir. Kireçtaşları ise mikritik ve sparitik karakterinde olup çoğunlukla vaketası, çamurtaşı ve istiftaşı türündedir. Kumtaşları üzerinde yapılan ağır mineral çalışmalarında opak, amfibol, piroksen, epidot, biyotit/klorit, granat, apatit, rutil, zirkon ve glokofan gibi minerallerin bulunması bölgedeki kırıntılı oluşumların magmatik, sedimanter ve metamorfik tipdeki kayaçlardan türediklerini ve bu kayaçların Tersiyer boyunca tortullaşma havzasını beslediklerini ortaya çıkarmaktadır. Bölgede stratigrafik kesitler boyunca alınan örnekler X-ışınları analiz yöntemiyle incelenerek tüm kayaç ve kil fraksiyon mineralleri bulunmuştur. Tüm kayaç analiz sonuçlarına göre bölgede kil, kalsit, mika, kuvars, dolomit ve feldispat en sık rastlanan minerallerdir. Kil fraksiyon analizlerine göre hakim mineral simektit olup, illit, kaolinit, klorit, serpantin çok az olarakda 14S-14C, 14C-14V ve talk mineralleri saptanmıştır. XRF ile bazı örneklerde ana element analizi yapılmış ve safa yakın simektitlerin yapısal formülleri hesaplanmıştır. Bu simektitler dioktaedrik (baydelit) ve trioktaedrik (saponit) karakterindedir. Bu simektitler Wyoming montmorillonit, Fe-Baydelit ve saponit şeklinde isimlendirilmiştir. Kırıntılı birimlere bağlı olan simektitler kırıntılı malzemenin alterasyonu sonucu oluşmuşlardır. Interstratifiye kil mineralleri ise transformasyon ürünüdür. Al'ca zengin dioktaedrik simektitler (baydelit), illit ve kloritler için metamorfik kayaçlar kaynak oluşturmaktadır. Bu yüzden inceleme alanının doğusundaki temel metamorfik kayaçlardan, batısında ve kuzeyindeki Menderes Masifinden malzeme aldığı düşünülmektedir. Mg'ca zengin trioktaedrik simektitler (saponit), serpantin ve az olarak bulunan talk minerali için ultrabazik-bazik kayaçlar kaynak oluşturmaktadır. Bu da çökelme ortamına doğudaki ultrabazik temel kayaçlar ile güneydeki Toros ofiyolitlerinden malzeme geldiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study area which is surrounded by Kale village, is located at 45 km of southwest of Denizli town center. Nargedik at northwest, Payamcik at northeast and Esenkaya villages at southwest are in region sheets Denizli M21-c4, d3 and Denizli N21-a2,b1. In the study area stratigraphic sections were measured from the Tertiary aged rocks and these deposits sedimentary structures were determined. The petrographical definition, of the samples that were collected from these measured stratigraphic sections, heavy minerals and clay fraction were identified. Sandstones generally have the characteristics of lithic arenit, the average grain size is between very fine and median sand size, they are generally moderately sorted, graphical kurtosis (Kg) values are between leptocurtic and mesocurtic, graphical skewness (Ski) values are between fine skewed and near symmetrical. The sandstones of the study area transported by transport processes like fluviyal fluids. According to the plate tectonic, through the point counting results of the study area are the products of convergent orogen-recycled orogen. The limestones that have the characteristics of micritic and sparitic are mostly wackestone, mudstone and packstone type. On the heavy mineral studies that depends on the sandstones, with obtained opaque, amphibolite, pyroxenite, epidote, biotite/chlorite, granate, apatite, rutil, zircon and glokophan minerals pointed out the clasts in the study area mainly formed from sedimentary, metamorphic and magmatic rocks and during Tertiary these rocks feed the area. On the samples which were collected along the stratigraphic sections in the region were examined by X-ray analysis methods whole rock and clay fraction minerals were found. According to whole rock analysis results clay, calcite, mica, quartz, dolomite and feldspar are the common minerals in the region. According to clay fraction analysis, smectite is the dominant mineral then illite, kaolinit, klorit, serpantin, a few 14S-14C, 14C-14V and talk that were obtained. In some clay samples, XRF and major element analysis were done and the structural formulas of nearly pure smectites were obtained. These smectites show characteristics of dioctahedral (baydelite) and trioktaedral (saponite). These smectites were named as Wyoming montmorillonite, Fe-baydelite and saponite. These smectites as they were bounded to clasts were formed as a result of the alteration of clast material. Interstratification clay minerals are the transformation product. Metamorphic rocks are the source for dioctahedral smectites (baydelite) that are rich with Al, and besides illit and chlorites. That is why, this depositional environment in the area took the material from the basement Metamorphic rocks in the east, the Menderes Massif in the north and west. Ultrabasic-basic rocks are the source for them trioctahedral smectites (saponite), serpantin and a few talk. This shows the material from ultrabasic basement rocks in the east, Toros Ophiolites in the south has come to the depositional environment.