Kopoliform modüller
Copolyform modules
- Tez No: 105611
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GONCA GÜNGÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
KOPOLİFORM MODÜLLER Zöhre Çifçi Hacettepe Üniversitesi, Matematik Bölümü, Matematik Anabilim Dalı ÖZ Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Halkalar birimli, modüller birimsel sağ modülleri göstermektedir. Birinci bölüm giriş bölümüdür, diğer bölümlerde kullanılacak kavramları ve önbilgileri içermektedir. İkinci bölümde eş-atomik modüllerin genel özellikleri verilmekte ve Dedekind Bölgeleri üzerindeki eş-atomik modüller incelenmektedir. Bu bölümde; M, R halkası üzerinde bir sağ modül ve Rad(M), M'nin radikali olmak üzere, 1. Rad(M), M'de artık olacak şekilde M bir modül olsun. O halde M aşağıdakilerden birini sağlarsa eş-atomiktir. i) M/Rad(M) yarı-basittir. ii) M zayıf tümleyen modüldür. iii) M doğrusal kompakttır. 2. R bir Dedekind bölgesi olsun. O halde aşağıdaki ifadeler bir M, R-modülü için denktir: i) M eş-atomiktir. ii) M'nin her N alt modülü eş-atomiktir. iii) M'nin her L alt modülü için M/L inmiştir. Üçüncü bölümde eş-tekdüze, eş-çokdüze modüllerin tanımı ve genel özellikleri verilmiş, modüllerin bazı sınıfları üzerine verilen sonuçlardan sonra CS-halkalarda kuvvetli asal idealler incelenmiştir. Bu bölümde; Bir M modülü için, 1. M eş-tekdüze ise M hollowdur. 2. M hollow ve eş-çokdüze ise M eş-tekdüzedir. Bu çalışmanın sonuçları diğer özelliklerin yanında elde edildi. Danışman: Yrd.Doç.Dr. Gonca Güngöroğlu, Hacettepe Üniversitesi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanlar Bölümü, Matematik Eğitimi Anabilim Dalı
Özet (Çeviri)
COPOLYFORM MODULES Zöhre Çifçi Hacettepe University, Department of Mathematics, Mathematics Section ABSTRACT This work consists of three chapters. All rings have an identity and all modules are unitary right modules. The first chapter is a preparatory section containing notions that will be needed. In the second chapter general properties of coatomic modules are given and coatomic modules in Dedekind Domains are studied. In this chapter, when M is a right module on the ring and Rad (M) is the radical of M. 1. If Rad (M) is a small module in M, then M is coatomic as long as one of the following is verified. i) M/Rad (M) is semisimple. ii) M is a weakly supplemented. iii) M is linearly compact. 2. If R is a Dedekind Domain, then the following statements are equivalent for a R- module M: i) M is coatomic. ii) Every submodule N of M is coatomic. iii) For every submodule L of M, M/L is reduced. In the third chapter, definitions and general properties of comonoform and copolyform modules are given and after the given results about some classes of modules, strongly prime ideals in CS-rings are studied. In this chapter; for a module M, 1. If M is comonoform, then M is hollow. 2. If M is hollow and copolyform, then M is comonoform. The results of this study are obtained besides the other properties. Advisor: Yrd. Doç. Dr. Gonca Güngöroğlu, Hacettepe University, Faculty of Education, Part of Mathematics Education.