Some generalizations of polyform modules
Poliform modüllerinin bazı genelleştirilmesi
- Tez No: 779359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARAASLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHDİ SALEH NAYEF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin amacı, motivasyonu ve literatür taraması sunulmuştur. İkinci bölümde modüller, alt modüller, modüllerin homomorfizmi, temel alt modüller, tekil olmayan modüller, rasyonel-alt modüller ve rasyonel-kapalı alt modüller ile ilgili temel tanım ve önermeler verilmiştir. Üçüncü bölümde, literatürdeki çalışmalara dayalı olarak, poliform modüllerin ve injective modüllerin ilgili tanımları ve bazı karakterizasyonları sunulmuştur. Ayrıca bunların bazı genellemeleri tartışılmıştır. Dördüncü bölümde, 𝑅𝑐 -poliform modüllerinin bazı özellikleri ve genellemeleri sunulmuştur. Beşinci bölümde tezde çalışılan konu ile ilgili sonuçlardan bahsedilmiş ve tartışmaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the aim, motivation and literature review of the thesis are presented. In the second chapter, basic definitions and propositions related to modules, submodules, homomorphism of modules, essential submodules, non-singular modules, rational-submodules, and rational-closed submodules are given. In the third chapter, based on the studies in the literature, related definitions and some characterizations of the polyform modules and injective modules are presented. Also, some generalizations of them are discussed. In the fourth chapter, some properties and generalizations of 𝑅𝑐-polyform modules are presented. In the fifth chapter, the results related to the subject studied in the thesis are mentioned and a discussion is given.