Tastd ve akrilik asit gruplu nipaam bazlı polimerlerin sentezi, karakterizasyonu ve metal komplekslerin incelenmesi
Synthesis and characterization of tactd and acrylic acid carrying nipaam based polymers and examination of metal complexes
- Tez No: 105639
- Danışmanlar: ERHAN PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Sunulan bu çalışmanın amacı antiviral/antitumor etkisine sahip bir ön-ilaç olarak kullanılmak üzere pH ve sıcaklığa duyarlı, bir aktif ajan, 1,4,8,11- tetraazosiklotetradekan taşıyan, polimerler ve bunların Cu(II) iyonlarıyla yaptığı komplekslerin sentezidir. Öncelikle, TASTD ve akriloil klorür tepkimesi ile aktif monomer, ATASTD sentezlenmiştir. Tepkime verimi %55-65 aralığındadır. Aktif monomer oluşumu FTIR ile doğrulanmıştır. Poli(NIPAAm) homopolimeri, N- isopropil akrilamid (NIPAAm) and akrilik asit (AA) kopolimeri ve üç farklı NIPAAm/AA/ATASTP terpolimeri sentezi çözelti fazında radikal polimerizasyonuyla başlatıcı olarak sabit miktarda (0.015 mol/L) azobisizobutüronitril (AIBN) kullanılarak 70°C'de 180 dakikada gerçekleştirilmiştir. Polimer izolasyon verimleri %10.5-18.8 arasındadır. Polimer oluşumu FTIR ve ^-NMR analizleri ile doğrulanmıştır. Polimerlerin C,N,0,ve H içerikleri elementel analiz ile bulunmuştur. Polimerlerin uyan-cevap davranışlan, polimerlerin sulu çözeltilerinin absorbanslannm iki farklı pH'da (4.0 ve 7.4) ısıtmayla değişimi izlenerek belirlenmiştir.“Düşük kritik çözelti sıcaklıkları”(LCST) bu grafiklerden bulunmuştur. NIPAAm homopolimeri LÇST değeri 31- 32°C civarındadır ve bu polimer yalnızca sıcaklığa duyarlıdır. Yapıya AA ve ATASTD girmesi LCST değerinin önemli derecede yükselmesine ve polimer zincirlerin sıcaklık duyarlılığı yanısıra pH duyarlılığı kazanmalarını sağlamıştır. Ancak AA miktarının fazla olması pH 7.4 de sıcaklık duyarlılığının kaybolmasına yol açmıştır. Terpölimerin Cu(II) iyonları ile kompleksleşmesi sonucu gram terpolimere 0.02 mg bakır yüklemek mümkün olmuştur. Bakır yüklenmesi terpölimerin sıcaklık ve pH duyarlılığı: kaybolmasına' yol açmamış ancak LCST değerlerinin hem pH 4.0 hem de 7.4 de artmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
n ABSRACT The aim of this study is to synthesize pH and temperature sensitive polymers carrying an active agent namely 1,4,8,1 1-tetraazocyclootetradecan (TASTD), and their complexes with Cu(II) ions as a prodrug having antiviral/antitumoral activity. Firstly, the active monomer, acryloiltetraazocyclotetradekan (ATASTD) was synthesized by the reaction of proper amounts of TASTD and acryloil chloride. The reaction yield was around 55-65%. Formation of the active monmomer was confirmed by FTIR. Poly(NIPAAM) homopolymer, N-isopropyl acrylamide (NIPAAm) and acrylic acid (AA) copolymer and three different NIPAAm/AA/ATASTD terpolymers were produced by solution phase radical polymerization using a constant amount of (0.018 mol/L) azobisizobutyronitrile (AIBN) as the initiator at 70°C in 180 min. Polymer isolation yields were in the range of 10.5-18.8 %. Polymer formation was confirmed by FTIR and JH-NMR analysis. C,N,0,and H content of the polymers were found by elemental analysis. Stimuli-responsive behaviour of the polymers were obtained by following the changes in the absorbance values of the polymer aqueous solutions upon heating, at two ph, 4.0 and 7.4.“Lower critical solution temperatures”(LCSTs) were determined from these graphs. LCST of NIPAAm homopolymer is around 31- 32°C, and this polymer is only temperature sensitive. Including AA and ATASTD in the polymer change caused significant increases in the LCST values and added pH sensitivity besides temperature sensitivity. However, increasing the AA content resulted loss of temperature sensitivity of the terpolymer at pH:7.4. By complexation of the terpolymer with Cu(II) ions, it was possible to load 0.02 mg Cu(II) onto one gram of the terpolymer. Cu(II) loading caused increases in LCST values both at pH 4.0 and 7.4, but not resulted any loss in pH or temperature sensitivity.