Hayat sigortası ürün çeşitleri ve birim bağlantılı sözleşmeler için karlılık çözümlemesi
Types of life insurance products and profit testing for unit-linked contracts
- Tez No: 105640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜÇKAN YAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
IV ÖZET Dünyada, özellikle gelişmiş ülke ekonomilerinde büyük bir öneme sahip olan hayat sigortacılığı, son yıllarda yapılan yapısal değişikliklerle Ülkemizde de büyük bir gelişim göstermiştir. Ülkemizde sosyal güvenliğin büyük bir bölümü devlet tarafından sağlanmaktadır. Son yıllarda devlet eliyle yürütülen sosyal güvenlik sistemlerinin iflasın eşiğine gelmesiyle birlikte özel hayat sigortacılığının önemi bir kat daha artmıştır. Bu çalışmada öncelikle hayat sigortacılığının gelişimine etki eden faktörler incelenmiştir. Hayat sigortacılığının Dünyadaki ve Ülkemizdeki tarihçesine değinilmiş, hayat sigortası çeşitleri anlatılmıştır. Hayat sigortası ürünü hazırlanırken aktüerler tarafından yapılan kârlılık testi ve hesaplamaları anlatılmış, geleneksel bir sigorta ürünü ile birim bağlantılı sigorta ürünü için kârlılık testi yapılmıştır. Son olarak ürünü piyasaya sürmeden önce varsayımlarda bazı değişiklikler yaparak, bu değişikliklerin ürünün kârlılığına etkisinin görülmesini sağlayan duyarlılık testi yapılmış ve çıkan sonuçlar orijinal ürün ile karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Life insurance is very important in developed countries economies in the world, and is developing in our country with the constructive changes of recent years. A large part of social security is provided by the government in our country. The importance of life insurance is increased with the bankruptacy of social security systems managed by the government. In this paper, first of all, the factors which effects the improvment of life insurance are examined. The history of life insurance in the world and in our country are mentioned, and the varieties of life insurance are explained. Profit testing and calculations are explained while the life insurance product was being prepared by the actuaries. Profit testing was done for conventional insurance product and unit-linked insurance. Finally, before marketing the product some changes are made on the assumptions; sensitivity testing is done to see the effects of the changes and the results are compared with the original product.