Kripke modelleri üzerinde standart olmayan mantığın elemanları
Elements of non-standard logic on kripke models
- Tez No: 105638
- Danışmanlar: PROF. DR. VLADİMİR V. RYBAKOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
IV ÖZET Standard olmayan mantıklar için ikinci mertebeden modal semantik Saul Kripke [78] tarafından standart olmayan mantığı çalışmak üzere araçlar geliş tirmek ve mantıksal işlemlerin önemini belirtmek amacıyla ileri sürülmüştü. Bu anlamda bir çok anlambilimsel önemli sonuçlar elde edildi: tamlık ve kararlılık, sonlu model özelliklerine sahip olma, yapısal tamlık ve tanısızlık, Kripke tamlığı ve tanısızlığı ve birçokları ([2]-[209]). Kripke anlambilimi bu konuyla ilgili gelişmiş önemli bir teori olan sonuç çıkarma kurallarının analizinde büyük rol oynamaktadır ([147]-[157]). Tezimizde, Kripke modelleri üzerinde formüllerin geçerliliği, Kripke mod ellerinde cebirsel yapıların özellikleri ve bunların kipsel formüllerin geçerliliği ile bağlantılarını ele aldık. Özellikle formüller vasıtasıyla farklı Kripke çatıları nın nasıl ayırt edileceğini göstermeye çalıştık. Aynı zamanda Kripke çatıları üzerinde hangi cebirsel yapıların, formüllerin ve sonuç çıkarma kurallarının geçerliliğini koruyup korumadığını araştırdık. Kripke çatıları üzerinde iki farklı sonuç çıkarma kuralının geçerliliği yerine, bu ikisinden oluşturulacak yalnız bir tane kuralın geçerliliğinin nasıl sağlanacağını araştırdık. Öne sürdü ğümüz ifadelerin geçerliliğini örneklerle ve karşıt örneklerle gösterdik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The monadic second order semantics for non-standard logics was offered by Saul Kripke [78] in order to clarify the essence of logical operations and to develop tools to study non-standard logics. By means of this semantic many strong results have been proved: completeness and decidability, possession of the finite model property, structural completeness and incompleteness, Kripke completeness and incompleteness and many others ([2]- [209]). Kripke semantics plays an important role in the analysis of inference rules, a strong comprehensive theory concerning this subject was developed in [147]-[157]. In our research we will study validness of formulas in Kripke models, the properties of algebraic constructions over Kripke models and theirs con nection with validness of modal formulas. In particular, we will study how to distinguish distinct Kripke frames by formulas. Also we will investigate which algebraic constructions over frames preserve the validness of formulas and inference rules, and which do not. We will investigate how the validness of two distinct inference rules could be replaced by the validness of only one rule compound from the two original ones. We illustrate our exposition with a number of examples and counterexamples.