Tuz gölü havzasındaki bazı göllerin (Tuz gölü, Uyuz gölü, Çöl gölü, Tersakan gölü, Hirfanlı baraj gölü) Planktonik bacillariophycea (diyatom) üyelerinin sistematik olarak incelenmesi
Systematical investigation of the planktonic bacillariophyceae (diatom) in some lakes (Tuz lake ,Uyuz lake, Çöl lake, Tersakan lake, Hirfanlı dam lake) of Tuz lake basın
  1. Tez No: 105681
  2. Yazar: AYDIN AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Tuz gölü havzasında yer alan Hirfanlı baraj gölü, Tuz gölü, Tersakan gölü, Çöl gölü ve Uyuz gölünün planktonik Bacillariophyceae örneklerinin tesbiti yapılmıştır. Bacillariophyceae sınıfına ait taksonların takım, familya, cins, altcins ve tür anahtarları hazırlanmış ve her bir takson için genel bir morfolojik tanım yapılarak fotoğrafları verilmiştir. Çalışma alanını oluşturan sulakalanlar birbirinden farklı ekolojik özellikler içermektedir. Hirfanlı Baraj Gölü tatlısu özelliği gösterirken, Uyuz ve Çöl gölleri acısu, Tersakan ve Tuz gölleri ise tuzlusu karakterindedir. Bu durum çalışma bölgesindeki göllerin Bacillariophyceae sınıfının tür çeşitliliğine de yansımıştır. Hirfanlı baraj gölü'nde 104, Tuz gölü'nde 92, Tersakan gölünde 25, Uyuz gölünde 46, Çöl gölünde 28 takson olmak üzere, çalışılan 5 sulakalanda toplam 150 takson teşhis edilmiştir. Bunlardan birisi cins olmak üzere, toplam 23 taksonun Türkiye için yeni kayıt olduğu ortaya çıkmıştır. Tuzluluk, çalışma bölgesindeki sulakalanlarda yaşayan canlılar için önemli sınırlayıcı bir föktördür. Teşhisi yapılan cinsler içerisinde en fazla taksona Navicula cinsinin sahip olduğu görülmüştür (22 takson); bunu sırasıyla Nitzschîa (16 takson), Cymbella (15 takson), Fragilaria (13 takson), Gomphonema (10 takson) cinsleri izlemiştir. Teşhisi yapılan diyatomlar, bulundukları istasyonların tuz içeriğine göre sınıflandırılarak literatür bilgileri ile ilişkilendirilmişlerdir. Ayrıca çalışma döneminde göllerin fiziksel ve kimyasal ölçümleri yapılmış ve bu parametrelerin diyatom taksonlarının mevcudiyetine ve dağılımlarına olan etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the planktonic species of Bacillariophyceae living in Hirfanh dam lake, Tuz lake, Tersakan lake, Çöl and Uyuz lakes were determined. The keys to the order, family, genus, subgenus and species of Bacillariophyceae are given. Each taxon was photographed and is described morphologically. Wetlands included in present study differ from each other in terms of ecological characteristics. Hirfanh Dam lake has freshwater characteristics, Uyuz and Çöl lakes are brackish and Tersakan and Tuz lakes are salty. This situation reflects on the species diversity of Bacillariophyceae class in the lakes of the study area. The total number of identified taxa in the 5 wetlands studied is 150 and distributed as 104 in Hirfanh Dam lake, 92 in Tuz lake, 25 in Tersakan lake, 46 in uyuz lake, and 28 in Çöl lake. One genus and a total of 23 taxa were contributed to Turkish Bacillariophyceae flora Salt is an important limiting factor for the organisms living in the wetlands of the study area. The genus Navicula has the maximum number of taxa (22) and is followed by Nitzschia (16 taxa), Cymbella (15 taxa), Fragilaria (13 taxa) andGomphonema (10 taxa). Identified diatoms are classified according to the salt composition of the sampling area and concerned with literature knowledge. Furthermore, the physical and chemical parameters of the lakes are measured and their effects to the existence and distribution of the diatom taxa are evaluated.