Multitemporal change detection on Urmia lake and its catchment area using remote sensing and geographical information systems
Urmiye gölündeki zamansal değişimlerin uzaktan algılama ve CBS kullanılarak belirlenmesi
- Tez No: 384927
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ELİF SERTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Göllerde ve barajlarda bulunan su rezervleri ve bu rezervlerin izlenmesi uzun yıllardır, yerel ve küresel ölçekte en önemli çevresel konulardan biri olmuştur. Su kaynakları ve havzalarındaki değişimlerin izlenmesi, bu kaynakların yönetimi ve doğru kullanımı açısından gereklidir. Su kaynakları ve özellikle göller, küresel ısınma, kuraklık ve artan dünya nüfusunun beraberinde getirdiği insan gereksinimleri nedeniyle önem kazanmaktadır. İnsan gereksinimleri için (içme suyu gibi) kaynak sağlaması dışında, bir göldeki su rezervi, Urmiye Gölü örneğinde olduğu gibi, bir ülkenin ekonomisine katkı sağlayan önemli bir kaynak da olabilmektedir. Klasik yöntemler kullanılarak göllerde yapılan ölçümler genellikle noktasal bazlı olup, küçük çalışma alanları ile sınırlı kalmaktadır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, uzaktan algılama teknikleri özellikle geniş alanlara yönelik farklı parametreler ile bilgi ve haritalar üretilmesine imkan sağladığı için su kaynaklarının izlenmesi gibi pek çok farklı çalışmada kullanılmaktadır. Bu projenin amacı; uydu görüntüleri, saha ölçümleri ve meteorolojik verileri kullanarak Uzaktan Algılama ve CBS yöntemleriyle Urmiye Gölü ve civarında olan zamansal değişimleri analiz etmektir. Buna ek olarak göldeki değişimlerin olası nedenlerini incelemek, meteorolojik parametrelerin zamansal analizlerini yapmak ve gölün kurumasını engellemeye yönelik bilimsel öneriler ortaya koymaktır. Urmiye Gölü, İran'ın kuzey batısında, Batı Azerbaycan ve Doğu Azerbaycan arasında yer almaktadır (N 37.5° E 45.5°). İran'ın en büyük içgölü olan Urmiye Gölü dünyada Lut Gölü'nden sonra aşırı tuzluluk oranına sahip ikinci göldür. Aynı zamanda bu göl özel bir canlı türü olan Urmiye Artemia'ya da ev sahipliği yapmaktadır. Artemia dünya çapında bilinen ve tuz göllerinde bulunan bir zooplanktonik organizmadır. Bu çalışmada yapılan analizlere göre, Urmiye gölü, 1995 yılında yaklaşık 5982 km² yüzey alana sahipken 2013 yılında yaklaşık 1852 km² yüzey alana kadar düşen göl, deniz seviyesinden 1250 m yükseklikte ve en fazla 16-20 m derinliğe sahip olup ortalama derinliği ise 6 m'dir. 1995 yılında eni max. 60 km., boyu ise max. 150 km. olarak ölçülmüştür. Göl 15 km uzunluğunda toprak yol ile kuzey ve güney olmak üzere iki parçaya ayrılmıştır. Bu yolun ortası 1500 m uzunluğunda bir köprü ile bağlanmış, köprü altından, bu iki bölüm arasındaki su geçişi sağlanmıştır. Urmiye Gölü havzası 51876 km² alana sahiptir. Havzada 80.000 adetten fazla kuyunun bulunması, birçok barajın kurulmuş olması, sıcaklık ve yağmur değişimleri, ve kuraklık gibi nedenlerden dolayı tuzluluk oranı, son yıllarda göl havzasını tehdit edecek şekilde artmıştır. Yapılan bu çalışmada son otuz yıl içerisinde gölün yaklaşık %70'inin kurumuş olduğu tespit edilmiştir. Göl ve havzasında meydana gelen doğal ve yapay değişikliklerin etkilerini iki önemli nokta ile açıklamak mümkündür. İlk olarak, gölü besleyen akarsular üzerinde özellikle 2000 yılı sonrasında kurulmuş olan çok sayıda baraj, göle akarsular tarafından taşınan su miktarını azaltmıştır. Ayrıca, göl havzasında bulunan çok sayıda kuyu ve bu kuyulardan özellikle tarımsal sulama amaçlı çekilen sular, yeraltı su seviyesinde değişimlere neden olmuştur. Göl çevresindeki istasyonlardan elde edilen meteorolojik veriler incelendiğinde ise sıcaklık artışı ve yağış azalması gözlemlenmiştir. Bazı araştırmalarda bu değişimlerin küresel ısınmadan kaynaklı olduğu belirtilmiş olmasına rağmen, göl ve çevresindeki insan kaynaklı müdahalelerin de bu değişimler üzerinde etkisi olduğu gözardı edilmemelidir. Belirtilen nedenler dolayısıyla göldeki su seviyesi ve yüzey alanı azalmaktadır. Bu durum göl suyunun tuzluluk oranının artmasına neden olmaktadır. Değişen koşullar nedeni ile Urmiye gölü flamingo gibi binlerce göçmen kuşa ve Urmiye Artemia'si gibi özel türlere artık ev sahipliği yapamaz hale gelmektedir. İkinci olarak, Urmiye Gölü'nde oluşan kuraklık, İran başta olmak üzere göl çevresinde yer alan ülkelerde ekosistem ve insan hayatı için tehlike yaratmaktadır. Urmiye Gölü'nün kuruması ile oluşan iklim değişiklikleri, insan ve doğal hayat üzerinde hastalık ve göç gibi olumsuz olaylara neden olmaktadır. Benzer problem ile Aral Denizi de karşı karşıya kalmış olup bu göl için gerekli tedbirlerin alınmamış olması nedeniyle gölün büyük kısmı artık kullanılamaz haldedir. Bu durum Aral Deniz'i ve çevresindeki ülkeler için önemli bir çevresel sorun haline gelmiştir. Aral Denizi örneği dikkate alınarak benzer problemlerin yaşanmaması adına Urmiye Gölünün koruma altına alınması son derece önemlidir. Bu çalışma esas olarak Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemlerinin (CBS) entegrasyonu ile Urmiye Gölü'ndeki 1984 ve 2014 yılları arasındaki otuz yıl içerisinde zamansal değişimleri belirlemeyi hedeflemektedir. Uydu görüntüleri, meteorolojik veriler, GPS ölçümleri, barajlar, yeralti su kaynakları, nüfus değişikliği ve arazi kullanım haritaları Urmiye Gölü'ndeki değişimleri tespit etmek amacı ile kullanılmıştır. Çalışmada 1984 yılı ve 2014 yılı arasında elde edilen toplam 95 uydu görüntüsüyle Urmiye Gölü yakınlarında kurulmuş olan 20 sinoptik meteorolojik istasyonun kaydettiği sıcaklık, yağış, ve nem gibi farklı meteorolojik veriler temin edilerek kullanılmıştır. Bu verilere ek olarak, Batı Azerbaycan ve Doğu Azerbaycan bölgelerine ait arazi kullanım haritaları aracılığıyla, nüfus, yeraltı su kaynakları ve barajlar gölün durumunun genel değerlendirilmesi için kullanılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında uydu görüntüsü olarak kullanılan veri seti oluşturulmuştur. USGS arşivindeki Landsat-4, -5 TM ve Landsat-8 uydularına ait farklı yılların aynı aylarında ve mevsimlerinde elde edilmiş, düşük bulut etkisi gözlenen en iyi verilerin olduğu görüntüler seçilmiştir. Daha sonra1984-yaz, 1987-bahar, 1987-yaz, 1990-yaz, 1995-yaz, 1998-bahar, 1998-yaz, 2000-yaz, 2006-yaz, 2007-bahar, 2007-yaz, 2009-yaz, 2010-yaz, ve 2011-yaz görüntülerini içeren Landsat-5 TM uydu verileri ile 2013-bahar, 2013-yaz, ve 2014-kış Landsat-8 verileri ve 2011-bahar, ve 2012-yaz mevsimlerini içeren DMC verileri seçilerek veri seti oluşturulmuştur. Sonuç olarak, toplamda 1984-2014 yılları arasında 95 adet uydu görüntüsü ile çalışılmıştır. Görüntü ön işlemenin ilk aşamasında Landsat-5 TM uydusunun 1, 2, 3, 4, 5, 7 bantları ve Landsat-8 uydusunun 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 bantları birleştirerek görüntü oluşturulmuştur. İkinci aşamada görüntülerde piksellerin parlaklık değerlerinde meydana gelen hatalar ve atmosferik koşullardan meydana gelen bulut etkisini düşürmek için radyometrik ve atmosferik düzeltmeler yapılmıştır. Görüntü ön işlemesi bittikten sonra, çalışma alanını kapsamak için 6 görüntü mozaiklenmiş ve alanı kapsayan tek bir görüntü oluşturulmuştur. Bu çalışmadaki amaçlardan bir tanesi Urmiye gölünün yüzey alanında meydana gelen değişikliklerin belirlenmesi için en uygun ve en doğru yöntemi ortaya koymaktır. Bu amaçla, görüntüler kontrollü ve kontrolsüz sınıflandırma yöntemleri kullanılarak sınıfandırılmış ve son 30 yıllık periyotta göl ve çevresinde meydana gelen değişimler karşılaştırılmıştır. Yapılan Doğruluk analizlerine göre kontrollü sınıflandırma ile daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Bu nedenle gölün yüzeyinde meydana gelen değişimlerin tespiti için kontrollü sınıflandırma sonuçları kullanılmıştır. Bu sonuçlara göre gölün su yüzey alanı 1995 yılında yaklaşık 5982 km² iken 2013 yılında yaklaşık 1852 km² olarak hesaplanmıştır. Aynı zamanda bu çalışmada su yüzey alanını, kıyı boyunca su kütlelerini ve sulu olmayan kütleleri ayırmak için NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) ve MNDWI (Modified Normalized Difference Water Index) kullanılmıştır ve bu indislerden elde edilen sonuçlar kıyaslanmıştır. Gölün su yüzey alanı 1995 ve 2006 yıllar arasında yaklaşık 2000 km² azalmıştır, bu %32 oranında bir kurumanın meydana geldiğini göstermektedir. Bu tarihten sonra, 2006 ve 2013 yıllar arasında da gölün su yüzey alanı 2000 km² azalmıştır ve kontrollü sınıflandırma sonuçlarına gore gölün su yüzey alanı 2013 yılında 1853 km² bulunmuştur. Urmiye gölünün havzasında olan değişimleri tespit etmek için NDVI (Normalize Difference Vegetation Index), NDWI (Normalized Difference Water Index), NDSI (Normalized Differential Salinity Index), SI (Salinity Index) ve NDDI (Normalized Difference Drought Index) kullanılmıştır. Bulunan Sonuçlara göre 2006 yılı, 30 yıllık periyotta yüksek toprak tuzluluğu, en az NDVI, en az NDWI ve en şiddetli kuraklığa sahip olan yıldır. 2006 yılının tersine 1987 yılı düşük toprak tuzluluğu, yüksek NDVI, yüksek NDWI ve az kuraklığa sahip bir yıl olmuştur. Meteorolojik verilerin analizine göre 2006 ve 2010 yılları, son yıllarin en sıcak yılları olmasına rağmen, bu yıllara ait olan yağış grafiklerine bakıldığında, son yıllara göre yüksek miktarda yağış artışı gözükmektedir. Jeoistatistik analizi ve SPI (Standard Preicitation Index) sonuçlarını dikkate alındığında 1999 ve 2010 yılları arasında kuraklık gözlemlenmekte fakat bu kuraklık yılların hepsini kapsamamaktadır. Örnek olarak 2003, 2004 ve 2007 yıllarında kuraklık tespit edilmemiştir. Gölün havzasında bulunan su kaynaklarına göre , Kuzey ve Güney Azerbeycan da toplam 103 tane baraj bulunmaktadır. Bu barajlardan 56 tanesi Urmiye Gölü havzasında yer almaktadır. Bu barajların 14 tanesi 1970-1990, ve 10 tanesi 1990-2000 ve 32 tanesi ise 2000-2014 yılları arasında inşa edilmiştir. Bu barajlar, Urmiye gölü havzasında tarım alanlarının geliştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. 1999 yılında 102966 hektar tarım alanı varken 2013 yılında tarım alanları 192648 hektara kadar ulaşmıştır. 2013 istatistiklerine göre Urmiye Gölü havzasındaki barajların yıllık taşıdığı toplam su miktarı 2060.30 milyon metreküp olup bunların 1320.28 milyon metreküpü yalnızca tarım faaliyetleri için kullanılmaktadır. 2013 yılında içme suyu tüketimi ise 389.04 milyon metreküptür. Bölgede 1985 yılından 2010'a yılına kadar nüfus 1.800.000 artış göstermiş ve buna bağlı olarak İrandaki su tüketimi dünya standartlarına oranla 2 kat artmıştır. Yeraltı suları, tarım arazileri için diğer temel su kaynağıdır. Yer altı sularının çekilme miktarı, 1984-1985 yılları arasında 1534 milyon metreküpken, 2011-2012 yılları arasında 2156 milyon metreküptür. Örnek olarak yalnızca 1998-1999 yılları arasında yer altı suları çekilmesi 400 milyon metreküp artmıştır. Ulaşılabilir kaynaklar doğrultusunda 2012 yılında Urmiye Gölü havzasında toplam 74336 adet orta-derin kuyu ve 8047 adet derin kuyu bulunmaktadır. Sonuç olarak, gölün giriş suyunu temin eden kaynaklara baktığımızda, gölün havzasında olan Cığatı (Zarrinerood), Tatau (Siminerood), Soyuk Bulak Çay (Mahabad), Gadar Çay, Baranduz Çay, Şehir Çay, Roze Çay, Nazlı Çay, Zola Çay, Tesuc Çay, Acı Çay, ve Sufi Çay Urmiye Gölü'nün yaklaşık %75 giriş suyunu sağlamaktadır. Kalan %25 giriş suyu yağış, yeraltı suları ve diğer kaynaklara bağlıdır. Urmiye Gölü havzasında nüfusun artması, çok sayıda barajın yapılması, yeraltı sularının çekilmesi ve tarımsal arazının çoğalması göz önüne alındığında bölgede meydana gelen değişikliklerde iklim etkisinden daha çok insan etkisi olduğu tespit edilmiştir. Urmiye Gölü ve havzasında değişimlerin takibi için başarılı bir izleme sistemi kurulması noktasında Uzaktan algılama ve CBS entegrasyonu büyük bir önem taşımaktadır. Bu çalışmada DMC uydu görüntüleri, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ BAP: 37016) tarafından sağlanmıştır. Landsat görüntüleri Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırmalar sitesinin veritabanından indirilmiştir. Ayrıca meteorolojik veriler Batı Azerbaycan Meteoroloji Dairesi ve Doğu Azerbaycan Meteoroloji Dairesi'nden temin edilirken arazi haritaları da Ulusal Kartoğrafya Merkezi'nden alınmıştır. Bu çalışmada ERDAS IMAGINE 2011 ve 2013, Arcgis 10 ve 10.1, Envi 5 ve SPI_SL_6.exe programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Different types of environmental sources, especially water bodies play a crucial role in human life and economy. Nowadays, the significance of water bodies, especially fresh water sources like lakes is increasing since these sources are being threatened due to global warming, drought and human needs. In addition to serving as supply for human needs such as irrigation and drinking water, a water reserve in a lake and its catchment area can also be important source contributing to country's economy and policy like the case of Urmia Lake in Iran. Urmia Lake is located in the northwest of Iran between West Azerbaijan and East Azerbaijan provinces (N 37.5° E 45.5°). Its catchment area is about 51876 km² and it is the largest inland lake of Iran and the second largest hypersaline lake in the world after Dead Sea and the habitat of Artemia Urmiana which is a unique bisexual Artemia Species. The brine shrimp Artemia is a zooplanktonic organism found in hypersaline habitats such as inland salt lakes, coastal salt pans and manmade saltworks worldwide. Urmia Lake is divided into 2 parts including north and south parts separated by a causeway which has about 1500 m bridge allows a little water exchange between 2 parts. Due to the establishment of different dams on contrary rivers which supply Urmia Lake's water, establishment of more than 80,000 wells in Urmia Lake's catchment area, increased demands for irrigation in the Lake's basin, temperature and precipitation changes, and drought, the salinity of the lake has risen remarkable during recent years, and about 70% of the lake's area is drought. There are two important points that should be emphasized for the temperature and precipitation changes impacts on Urmia Lake and its vicinity. Firstly, the annual amount of water the lake receives has significantly decreased as a result of establishment of dams, wells, and drought. This in turn has increased the salinity of the lake's water, lowering the lake viability as home to thousands of migratory birds including the large flamingo populations and diminishing other assets especially Artemia Urmiana. Secondly, it is also important to consider the results of drying Urmia Lake and its risks on human life and ecosystem in Iran and neighbor countries of Urmia Lake. Drying of Urmia Lake will impact the local and regional climate of the area and this will have severe impacts on human and environment. Hotter temperature values and water shortage as a result of complete drying of Urmia Lake may even cause diseases and migration of local people. A similar example to Urmia Lake case is Aral Sea and its vicinity, therefore lessons learned from the Aral Sea case should be taken into account for the protection of Urmia Lake. This study focuses mainly on multi-temporal change detection on Urmia Lake and its catchment area by integration of remote sensing and geographical information systems for a thirty year period from 1984 to 2014. In addition to satellite images, meteorological data, GPS measurements, landuse maps and ground photographs were analyzed to investigate the changes on Urmia Lake and understand the causes of this environmental problem including the role and effects of human and global warming. A total number of 95 Landsat-5 TM, Landsat-8, and DMC images obtained between 1984 and 2014 were used in this study. Also, different meteorological variables like temperature, precipitation, humidity which has been measured at 20 synoptic stations around Urmia Lake were used to interpret meteorological impacts during last years. Moreover, data collected from different sources like Landuse maps of West Azerbaijan and East Azerbaijan provinces, control points, population, dams, underground water resources were used in this study to analyze the human and climate induced impacts on drying of Urmia Lake. After preprocessing steps, 6 frames, which have taken between 1984 and 2014 are mosaiced to output study area including Urmia Lake and its catchment area. Then, Unsupervised classification and supervised classifications were done on output information and compare the changes which have been occurring during the last 30 years. According to the results of the accuracy assessment process, the overall classification accuracy and overall Kappa statistics using the supervised classification method were shown to be better than the unsupervised classification for every time period except the summer of 2011. Therefore, to analyze the water surface area of Urmia Lake using supervised classification was determined to be better than unsupervised classification. The minimum and maximum water surface areas are about 1852 (2013) and 5982 (1995) km². The water surface area of Urmia Lake decreased nearly 2000 km² from 5982 km² in 1995 to 4058 km² in 2006. In other words, 32% of Urmia Lake dried up during the period of 1995 until 2006. It then decreased another 2000 km² from 4058 km² in 2006 to 1852 km² in 2013. To analyze Urmia Lake's catchment area and change detection in Urmia Lake's vicinity, Normalized Difference Vegetation Index (NDVI), Normalized Difference Water Index (NDWI), Normalized Differential Salinity Index (NDSI), Salinity Index (SI), and Normalized Difference Drought Index (NDDI) are used. According to the results of these indexes, 2006 can be considered as a year with the highest soil salinity value, least NDVI, least NDWI, and most severe drought conditions. 1987 can be considered as the year with the lowest soil salinity value, highest NDVI, highest NDWI, and least drought condition. The salinity of soil and water bodies has been increased in all parts of the study area during recent years especially in south and east parts of Urmia Lake. The air temperatures in 2006 and 2010 were the warmest while following years cooled down. In 2006 and 2010 the high temperatures were also years of increased precipitation compared to other years. By considering the results of geostatistical analysis and Standard Precipitation Index (SPI), the meteorological analysis showed changes toward a dry climatic condition from 1999 to 2010 but these changes were not regular and some years like 2003, 2004 and 2007 had normal climatic condition. There are, in total, 103 dams in the West Azerbaijan and East Azerbaijan provinces. Of these dams 56 are located in Urmia Lake's catchment area. 14 dams were established between 1970 and 1990, and 10 dams were made from 1990 to 2000, and 32 dams were built from 2000 to 2014. Moreover, there are additional dams which are under construction or in the study stage. These dams play a critical role in developing agriculture areas in Urmia Lake's catchment area, but it also means an increase in irrigation and water usage. The total cultivation area using dams supplied water was about 102966 Hectare in 1999 and it increased to 192648 Hectare in 2013. Annual adjustable water volumes of all dams in Urmia lake's catchment area was about 2060.30 million m³ in 2013 while the annual agricultural water consumption was about 1320.28 million m³. According to these statistics, cultivation areas using water supplied from dams doubled from the periods of 1970-1999 until 1999-2013. Underground water sources which include deep wells, semi deep wells, aqueducts, and water fountains are another source that provides needed water for irrigation and agricultural developing. Discharge water from underground water sources was 1534 million m³ during 1984 to 1985 with an increase to 2156 million m³ during 2011 to 2012. Moreover, discharge water from underground water sources increased by 400