Tahirova Tarım İşletmesinde yetiştirilen siyah alaca sığırların yetiştirme ve süt verim özellikleri
Breeding characteristics and milk traits of hostein cattle Tahirova Agricultural Facility
  1. Tez No: 105683
  2. Yazar: AYŞE ÖZÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GALİP BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET TAHİROVA TARIM İŞLETMESİNDE YETİŞTİRİLEN SİYAH ALACA SIĞIRLARIN YETİŞTİRME VE SÜT VERİM ÖZELLİKLERİ ÖZÇAKIR, Ayşe Yüksek Lisans Tezi, Zootekni Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Galip BAKIR Haziran 2001, 47 sayfa Bu çalışma Tahirova Tarım İşletmesinde yetiştirilen 105 baş Siyah Alaca sığırına ait 1990-1999 yıllan arasındaki süt verimi ve 300 baş Siyah Alaca ineğine ait 1993-1997 yıllarındaki yetiştirme kayıtlan incelenerek yürütülmüştür. Çalışmanın amacı Tahirova Tanm İşletmesinde yetiştirilen Siyah Alaca sığırlann süt ve döl verim özelliklerine ait tanımlayıcı değerlerin belirlenmesidir. Süt verim kontrolleri ayda bir defa yapılmaktadır. Hayvanlar günde 2 kez sağılmaktadır. Yetiştirme ile ilgili özelliklerden ilkine damızlıkta kullanma yaşı ortalaması 486.21+42.96 gün, ilkine buzağılama yaşı ortalaması 774.05159.37 gün, buzağılama aralığı ortalaması 376.69±56.07 gün, servis periyodu ortalaması 156.91±2109 gün, gebelik başına aşım sayısı ortalaması 1.90+22.40, buzağılama oranı ortalama % 83. 19, buzağılarda 6. aya kadar yaşama gücü ortalama % 96.22, ölü doğum ve yavru atma oram sırasıyla ortalama % 5.34 ve % 0.43, ilk aşımda döl tutma oranı ortalama % 47.45, gebelik süresi ortalama 278.04 gün, sürüde yıllık yenileme oranı ortalama % 21.60, işletmede doğumlann en yoğun olduğu mevsimler sonbahar kış mevsimleridir. Süt verimi tanımlayıcı değerlerinden laktasyon süresi ortalama 311.02+2.42 gün, laktasyon süt verimi ortalama 6311.68±74.91 kg, 305 günlük süt verimi ortalama 6170.85+67.06 kg, EÇ-305 günlük süt verimi ortalama 6674.94+71.86 kg ve kuruda kalma süresi ortalama 68.09±1.50 gün olarak tespit edilmiştir. Verim yılı, laktasyon süresi, laktasyon süt verimi, 305 günlük süt verimi ve EÇ-305 günlük süt verimi için istatistiki yönden önemlidir (PO.05). Laktasyon sırası, laktasyon süt verimi, 305 günlük süt verimi ve EÇ-305 günlük süt verimi için istatistiki yönden önemlidir (PO.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BREEDING CHARECTERISTICS AND MILK YIELD TRAITS OF HOLSTEIN CATTLE IN TAHIROVA AGRICULTURAL FACILITY ÖZÇAKIR, Ayşe Msc, Animal Science Supervisor: Asst. Prof. Dr. Galip BAKIR June 2001, 47 pages This study was conducted on 105 Holstein cattle which are breed in Tahirova Agriculturel Facility. In this study milk records obtocined between 1990 and 1999 and reproduction records between 1993 and 1997 were investigated. This study was to calculate the desfriptive values of milk yield and reproductive traits of Holstein Friesian cattle. Milk yield controls performed one times a month. The animals milked two times a day. The means for the breeding characteristics were as follows: Avarage age at first productive life 486.2 1±42.96 day, average age at first calving 774.05i59.37 day, average calving interval 376.69±56.07 day, average service period 156.91±21.09 day, average number of insemination pregnancy 1.90±22.40, calving rate 83.19 %, vitality of calves up to the 6 months of age 96.22 %, stillborn rate 5.34 %, abortian rate 0.43 %, pregnancy rate at the first insamination 47.45 %, average pregnancy period 278.04 day, yearly renewing rate the in herd 21.60 %. The most intensive seasons for calving were fall and winter. The means as the dairy characters were as follows; lactation period 311.0212.42 day, lactation milk yield 6311.68+74.91 kg, 305-day milk yield 6170.85±67.06 kg, 305-2x-ME milk yield 6674.99±71.86 kg and dry period 68.09±1.50days. The effect of year on the lenght of lactation, lactation milk yield 305-day milk yield, and 305-2x-ME milk yield was siqnificant (PO.05).