Tahirova Tarım İşletmesinde yetiştirilen siyah alaca sığırların bazı süt verim özellikleri
Some milk production characteristics of holstein friesian cattle reared in the Tahirova Agricultural Enterprise
- Tez No: 114243
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEYZİ UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
oz Bu araştırmada Tahirova Tarım İşletmesinde yetiştirilen Siyah Alaca sığırların 1995, 1996 ve 1997 yıllarına ait 363 laktasyon kaydı kullanılmıştır. Çalışmada, 305 günlük süt verimi, gerçek süt verimi, laktasyon süresi ve günlük ortalama süt verimine ait en küçük kareler ortalamaları, sırasıyla; 6093.7±143.7 kg., 6288.6Ü 58.0 kg., 309.2±5.2 gün ve 20.4±0.45 kg. olarak bulunmuştur. Süt verimi özelliklerinde etkili faktörler olarak incelenen; buzağılama yılının ve laktasyon sırasının 305 günlük süt verimine, gerçek süt verimine ve günlük ortalama süt verimine etkisi çok önemli ( PO.01), laktasyon süresine etkisi ise önemsiz (P>0.05) bulunmuştur. Bununla birlikte, buzağılama mevsiminin 305 günlük Süt verimi ve gerçek süt verimine etkisi çok önemli (P0.05) bulunmuştur. En yüksek 305 günlük süt verimi, gerçek süt verimi ve günlük ortalama süt verimi ortalamaları 4. laktasyon sırasında tespit edilmiştir. Anahtar kelimeler : Sığır, Siyah Alaca, Süt Verim Özellikleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SOME MILK PRODUCTION CHARACTERISTICS OF HOLSTEIN FRIESIAN CATTLE REARED IN THE TAHİROVA AGRICULTURAL ENTERPRISE In this study, 363 lactation data from the years of 1995, 1996 and 1997 of Holstein- Friesian cattle which are breeded in the Tahirova Agricultural Enterprise were examined. In this study, the least square means of 305- days milk yield, actual milk yield, lactation length and average daily milk yield were found 6093.7Ü43.7 kg, 6288.6±158.0 kg, 309.2±5.2 days and 20.4±0.45 kg respectively. The effect of calving year and lactation number, which were examined as effective factors on characteristics of milk yield, on 305- days milk yield, actual milk yield and average daily milk yield was found very important (PO.01), while the effect on lactation length was found unimportant (P>0.05). However, while the effect of calving season on milk yield of 305 days and actual milk yield was found very important (P0.05). The highest average of 305- days milk yield, actual milk yield and average daily milk yield was found out during the 4th lactation length. Key words : Cattle, Holstein-Friesian, Milk Production Characteristics