Development of a computer based monitoring system and ıts usage for power shovels monitoring
Bilgisayara dayalı bir izleme sisteminin geliştirilmesi ve elektrikli ekskavatörlerin izlenmesinde kullanımı
- Tez No: 68330
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KARPUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZ BİLGİSAYARA DAYALI BİR İZLEME SİSTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİ VE ELEKTRİKLİ EKSKAVATÖRLERİN İZLENMESİNDE KULLANIMI Hindistan, Mehmet Ali Doktora, Maden Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Celal Karpuz Kasım 1997, 139 sayfa Son yıllarda madencilik alanındaki gelişmeler bu endüstriyi kaim örtü tabakaları altındaki kömür ve linyit yataklarının ekonomik olarak açık ocak yöntemleri ile işletilmesine doğru yönlendirmiştir. Bir açık ocak işletmesinde yapılması gereken, saha hazırlıkları, kazı, yükleme, taşıma gibi ana faaliyetler bir bütün olarak düşünülmektedir. Bu nedenle, kazı ekipmanın bunlardan bağımsız seçimi iyi bir uygulama olmamakla birlikte uygun kazıcının seçimi oldukça önemlidir. Kazının kazı makinası ile kaya kütlesi arasındaki bir etkileşim sonucunda gerçekleştiği bilindiğinde, kazılabilirlik hem makinanın ve hem de kazılan malzemenin özelliklerini içine alacak şekilde düşünülmelidir. Bu araştırmada, elektrikli ekskavatörlerin izlenmesi yöntemiyle makina ile kazılan malzeme arasındaki etkileşimin kazı zorluğu şeklinde belirlenmesi amaçlanmıştır. İzleme çalışmalarından elde edilen sonuçlar, ekskavatörlerin iş yeteneklerinin farklı çalışma değişkenleri ile ilişkilendirilmesi ve böylece malzemenin kazı zorluğunu tanımlayan sayısal bir görgül (ampirik) ölçütün çıkarılması amacıyla değerlendirilmiştir.Sağlayacağı avantajlar dikkate alınarak, bilgisayara dayalı bir izleme sistemi geliştirilmiş ve elektrikli ekskavatörlerin izlenmesinde başarı ile kullanılmıştır. Makinanın kazı için harcadığı gücün miktarı esas olarak çalışma koşullarına bağlı olduğu için izleme sistemi bu gücü ölçecek şekilde tasarlanmıştır. Tasarım aşamasında, sistemin, bu çalışmanın amaçlarına uygun ve kusursuz olması kadar kullanımda esnek ve modüler olmasına, ve ilerde doğabilecek benzer ihtiyaçlar için kolayca uyarlanabilecek özelliklere sahip olmasına özellikle dikkat edilmiştir. Bunların yanısıra, geliştirilen sistem kazı esnasında kepçenin hareketleri ile ilgili değişkenleri diğer güç değişkenleri ile birlikte eş zamanlı izleyebilec özelliklere sahiptir. Bu sayede kepçe kazı profilinin ve bunun kullanımıyla da uygulanan kazı derinliğinin, ki bu makinanın verimlilik değişkenleri üzerinde önemli bir etkiye sahip, matematiksel olarak ifade edilebilmesi için gerekli sayısal bilgi sağlanmıştır. TKİ kurumuna bağlı, farklı yapısal özelliklere sahip açık işletmelerde faaliyette olan elektrikli ekskavatörlerden veri toplamak amacıyla bir dizi arazi çalışması yapılmıştır. Araziden elde edilen veriler, geliştirilen bir yazılım kullanılarak makinanın kazıdaki üretim değişkenlerini belirlemek amacıyla değerlendirilmiştir. Bu değişkenler bir devirin üç ana bölümü (bunlar; kazı için arına dönüş, kazı, malzemeyi dökmek için kamyona dönüş) için ayrı ayrı hesaplandıysa da, makina ile malzeme arasında tam bir etkileşimin gerçekleştiği kazı bölümüne ağırlıklı olarak önem verilmiştir. Elde edilen üretim değişkenleri arasında özgül kazı enerjisi ve saatlik kazı kapasitesi değişkenlerinin, kaya kütlesi ve malzeme özellikleri ile daha iyi uyum sağladığı saptanmıştır. Bu nedenle, elektrikli ekskavatörler için kazı zorluğu tanımlamaları bu değişkenlere göre önerilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kazılabilirlik, Ekskavatör İzleme Sistemi, Kazı Enerjisi, Kazı Derinliği, Kazı Profili. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPMENT OF A COMPUTER BASED MONITORING SYSTEM AND ITS USAGE FOR POWER SHOVELS' MONITORING Hindistan, Mehmet Ali Ph.D., Department of Mining Engineering Supervisor: Prof. Dr. Celal Karpuz November 1997, 139 pages Over the past few years improvements in mining technology have been forcing the mining industry towards the exploitation of coal and lignite deposits under thick overburden formations economically by open pit mining methods. The major operations in an open pit mining complex (i.e., ground preparation, excavation, loading, transport) are interdependent activities. Selecting excavation equipment in isolation may not, therefore, be a good practice, but the selection of the proper digging machine is of major importance. Being digging the result of an interaction between the excavating tool and the rock mass, diggability should be considered as a function of both the characteristics of the excavating equipment and those of the excavated material. In this research, monitoring of electric mining shovels was aimed to investigate the interaction between the machine and the excavated material from the digging difficulty point of view. The results of the monitoring trials were evaluated to establish a quantitative empirical criteria for predicting digging difficulty of the material by relating work abilities of the shovels to various operating parameters. mBy taking its advantages into account, a computer based monitoring system has been developed and successfully utilised on the power shovels. The system is designed to monitor the power consumption of the machine in digging since the amount of power generated mainly depends on the conditions of operation. During the design studies of the system, a special attention was given on providing the system, as well as to be precise and adequate for the aims, to be flexible and modular in use and adaptable for future uses. Furthermore, the developed system was also capable of detecting the dipper position during digging operation and it monitors related variables concurrently with the power variables. This provided the necessary data to obtain the digging profile geometry of the dipper precisely and to determine the depth of cut quantitatively since digging path of the dipper greatly affects the performance parameters. An extensive field study was carried out to obtain data from the electric mining shovels which operate at different ground conditions in several open pit mines of Turkish Coal Enterprises (TKİ). A data evaluation software package was also developed to find the performance variables of the machine in digging operation by processing the massive amounts of the monitored data. Although these variables were determined separately for three main components of a cycle (i.e., swing to face, digging and swing to dump) a special attention was given on digging component where the machine properly interacts with the excavated material. Among the studied parameters, both specific digging energy and hourly digging capacity parameters provided good correlation with rock mass and material properties. On the basis of these parameters, definitions of digging difficulty are proposed for electric power shovels. Key Words : Diggability, Shovel Monitoring System, Digging Energy, Depth of Cut, Digging Profile. IV