Lineer en küçük kareler enterpolasyonu ile multikuadrik enterpolasyon yöntemlerinin karşılaştırılması
Smallest linear squares with multiquadric interpolation of comparison
  1. Tez No: 105802
  2. Yazar: GÖKHAN AKÇAMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi LİNEER EN KÜÇÜK KARELER ENTERPOLASYONU İLE MULTİKUADRİK ENTERPOLAS YON YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Gökhan AKÇAM IR Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Anabilim Dalı Öğrenci Danışmanı: Prof. Dr. Erdal KOÇAK Eylül 2001, 104 sayfa. Gelişen teknolojiye paralel olarak Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği alanında hızlı bir otomasyon süreci yaşanmaktadır. Bilgisayar donanımlarının ve yazılımlarının sağladığı olanaklar, klasik yolla yapılan uygulamaları bilgisayar ortamında daha hızlı ve kolay yapılır hale getirmiştir. Bu kapsamda, jeodezik çalışmalarda arazinin sayısal gösterimi diye tanımlanabilen Sayısal Arazi Modeli (SAM) yaygın bir uygulama alanına kavuşmuştur. SAM geniş anlamıyla, sayısal yükseklik modelini ve sayısal durum modelini birlikte içerir. Dar kapsamda düşünüldüğünde, sadece sayısal yükseklik modeli olarak algılanır. Bir sayısal arazi modeli uygulaması, çeşitli enterpolasyon yöntemlerinden birini içerir ve bu modelin mÖZET (devam ediyor) oluşumunu sağlayan uygun bir yazılımı gerektirir. Bu çalışmada, seçilen bir alanda lineer en küçük kareler ve multikuadrik enterpolasyon yöntemleri uygulanarak yükseklikleri bilinen noktaların ilgili modellerdeki yükseklikleri hesaplanmış ve istatistiksel ilkelere göre modellerin gerçek yüzeye uyumları incelenmiştir. Anahtar Sözcükler : Sayısal Arazi Modeli İstatiksel İnceleme Bilim Kodu : 616.04.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis SMALLEST LINEAR SQUARES WITH MULTIQUADRIC INTERPOLATION OF COMPARISON Gökhan AKÇ AMUR Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Engineering Thesis Advisor: Prof. Dr. Erdal KOÇAK September 2001, 104 pages. A quick automation progress is seen in parallel with the developing technology at the area of geodesy and photogrammetry engineering. Facilities ensured by computer hardwares and softwares let implementings, which are done in classical ways become to be done more fast and more easily on computers. Shortly, The Digital Terrain Model called the digital display of land has attained to an extensive implementing area. An implementing of a Digital Terrain Model requires conformable computer software including one of the various interpolation ways. The Digital Terrain Model with its extensive meaning includes both the digital altitude model and the digital situation model together. It is just thought as the digital altitude model when it is thought in a tight subsuming. In this work, the altitudes of points are counted with the usage of the smallest linear squares and multiquadric interpolation ways in a selected area, and also the accordings of models to real surface are examined with the statistical investigations. Key Words : Digital Terrain Model Statistical Investigations Science Code :616.04.0 i