Makina estetiğinin mimarlık üzerindeki etkisinin kütle ve mekan ölçeğinde incelenmesi
A Study of interactions between machine aesthetics and architectural forms
  1. Tez No: 105816
  2. Yazar: KÜRŞAD ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH GORBON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı sanayi devriminden sonra artan endüstri-toplum ilişkileri çerçevesinde mimarlık ile makina estetiği kavramı etkileşimini mekan ve kütle ölçeğinde incelemektir. Bu inceleme makina estetiği kavramının tanımlanması ile başlar. Tanımlanan makina estetiği, toplum ile endüstrinin gelişen ilişkisindeki yeri ile de incelenmektedir. Mimarlık ile makina estetiğinin ilişkilerinin belirlenmesi, bir sonraki bölümde belli dönemlerdeki akımlar ve bireysel çalışmaların etüd edilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Anlatımakta olan hareketlerin ve tasarımcıların ürünleri içinde bulundukları döneme göre de değerlendirilmiştir. Bu bölümdeki dönemler, sanayi devrimi sonrası makinaların toplum ile yakın ilişki kurduğu yüzyıl başı ile teknoloji transferinin makinalarla mimarlığı yaklaştırdığı yüzyılın son çeyreği olarak seçilmiştir. Mimarlık ile makina estetiğinin diğer tasarım disiplinlerinde incelendiği bir sonraki bölümde ise otomobil tasarımı ile sinema alanındaki örnekler irdelenmiştir. Araştırmada yöntem olarak kavramların tanımların yapılması, mimarlığa yansıyan etkileri anlatan örneklerin belirlenmesi, incelenen ilişkinin diğer alanlara yansıması geri besleme durumları ile de incelenmesi kullanılmıştır. Yapılan incelemelerde karşılaştırmaların yapılması konunun doğru bir biçimde araştırılmasına katkıda bulunmuştur. Bu araştırma ile sosyal etkileri araştırılmış olan toplum makinalar ilişkisinin, makina estetiğinin mimari mekana yansıması açısından biçimsel bir incelenmesi yapılmıştır. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is to examine the physical interaction between architecture and machine aesthetics reflected to architectural space and structure. This examination begins by the definition of machine aesthetics. The defined aesthetics is studied in the context of the developing relations between human society and industry. Through the main body of this research, the interaction between machine aesthetics and architectural forms are evaluated with certain examples of architectural thearies and designs. The evaluated examples are chosen from the first and the last quarters of the 20. century, being related to the super effect of industry and ever developing technological transfers. The last chapter contains reflections of machine aesthetics - architecture relationship and their feedbacks in the parallel fields such as automobile and film design. The method that shaped this research is based on clarifying the definitions, evaluating the examples of reflections on architectural space and forms, and finally studying the neighbouring design fields. The comparisons are the main definitive factors to relate different sorts of effects. Through this research an effort is made to study the interaction between the machines and society in means of architectural forms. IV