Feng Shui ilkeleriyle konutta iç mekan tasarımı
Home interior design by Feng Shui principles
- Tez No: 105832
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADET AYTIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZE X Feng Shui kelime anlamıyla“rüzgar-su”demektir,“Geleneksel Çin Yerleştirme Sanatı”olarak bilinir. Yapıların doğayla uyumunu amaçlayan eski bir Çin bilim, sanat ve felsefe sistemidir. Herhangi bir dinle veya batıl inançla ilgisi yoktur. Feng Shui'deki en önemli kavram“chF ya da ”yaşam gücündür. Bu yaşam gücü ya da hayati enerji, evrenin kalbindedir ve arkasındaki itici güçtür. Chi, doğada yavaş ve yumuşak kıvrımlar çizerek akar. Aynı, amacı fiziksel bedenimizdeki chi akışında denge ve uyum sağlamak olan Akupunktur gibi, Feng Shui de bu dengenin evlerimizde, çalışma mekanlarımızda ve bizi çevreleyen her ortamda sağlanması amacıyla kullanılır. Ayrıca hatırlatmak gerekir ki, her ne kadar Feng Shui bu eski sanatın Çince ismi olsa da, bu basit kavram insanlığın uzun tarihi boyunca çoğu kültür tarafından uygulanmıştır. Bütün bu kültürler, kişi ve doğa arasındaki dengenin korunmasının önemini vurgulamışlardır. Feng Shui'de bu denge, zıt güçler ve doğadaki beş elementin uyumuna dayalıdır. Zıt güçler“Yin&Yanğ”ile sembolize edilir.“Yin”doğanın pasif yanlarını somutlaştınrken,“Yanğ”aktif olanların sembolüdür ve, bu ikisi her zaman bir döngü içindedir. Aynı, doğayı oluşturan her küçük şeyde bulunabilecek olan beş elementin, ki bunlar“ağaç,ateş,toprak, metal, su”dur, bir döngü içinde bulunduğu gibi. Her element doğadaki bir rengi, formu, dokuyu ve yönü temsil eder. Bunları mekanda yerleştirmeye yarayan araç da“Bagua”ditt. Feng Shui, mekanda bütün bu öğelerden, mekandaki "chf akışının doğadaki gibi yumuşak kıvrımlar çizmesi de sağlanarak, uyum içinde yararlanılmasını amaçlamaktadır. Bu, barışçıl, doğal ve rahat bir ortam yaratmak içindir; çünkü böylesi bir ortam, kişilerin diğer bütün yaşam duraklarını da olumlu yönde etkileyecektir. Çünkü güzel ve pozitif değerler içeren her şey, başka güzellikleri de beraberinde getirir... VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Feng Shui is literally translated as“wind-water”, it is also known as“Chinese Traditional Art of Placement”. It is an ancient Chinese science, art and philosophy system which aims to harmonize man made structures within the environment. It has nothing to do with any religion or superstitious. The most important concept in Feng Shui is that of uchF or“life force”. This life force or vital energy is at the very hearth of the universe itself and is the driving force behind it. Chi flows in nature with making slow and soft curls. Just like the use of Acupuncture, which is to provide balance and harmony in the flow of chi through our physical bodies, Feng Shui is used to provide this balance and harmony in our homes, workspaces and our surrounding environment. It is also important to remind us that although Feng Shui is the Chinese name for this ancient art, the same basic concepts have been practiced by most cultures throughout Mans long history. All of those cultures emphasized the importance of keeping the balance between man and nature. In Feng Shui, this balance is based on the harmony between the contracting forces and the five elements of nature. The contracting forces are symbolized with“Yin&Yan$f\ While ”Yin“ embodied its passive parts, ”Yang* is the symbol of the active ones and, these two are always in cycling. Just like the circle of the five elements, wood, fire, earth, metal, water, which can be found in every little thing that constitutes the nature. Every element symbolizes a color, a form, a pattern and a direction in the nature. The tool to place them in a space called“Bagua”. Feng Shui aims to utilize all these constituents harmonically in a space, with regarding their meanings and providing the slow and soft, like in the nature, flow of "chf in that space. This is made to make a peaceful, natural and comfortable place, because a place like that would affect all other life stations of the individuals. Cause every positive and beautiful thing brings another beauties with them... vn