Lazer ışınının N,N- Bis (5-kloro-2-hidroksi bezofenon)-1,3 propandiamin kristal yapısı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 105852
  2. Yazar: KUTALMIŞ GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN NURİ DURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Lazer Işınının N,N'-Bis (5-Kloro-2-Hidroksibenzofenon)-l,3-Propandiamin Kristal Yapısı Üzerindeki Etkilerinin İncelenmesi Kutalmış GÜVEN Kırıkkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Tahsin Nuri DURLU Bu tez çalışmasında, lazer ışınının N,N'-Bis (5-Kloro-2-Hidroksibenzofenon)-l,3- Propandiamin kristal yapısı üzerindeki etkilerini incelemek için üç ayrı ölçüm yapılmıştır. LÖIçümde normal şartlar altında, hiçbir dış etki olmadan, II. Ölçümde, kristale 23cm uzaklıktan, 632.8nm dalgaboylu He-Ne lazer ışını uygulanmış ve ELI: Ölçümde tekrar normal şartlar altında x-ışmları şiddet verileri toplanmıştır. Her üç ölçüm sonrası elde edilen x-ışınları şiddet verileri kullanılarak, direk yöntemleri içeren SHELX-97 bilgisayar programı ile, kristal yapı ayrı ayrı çözümlenmiş ve atomsal parametreler ile ısısal parametreler en küçük kareler yöntemi kullanılarak arıtılmıştır. Kristal yapının çözümlenmesi ile, her üç ölçüm için; bağ uzunlukları, bağ açıları ve ısısal titreşim parametreleri bulunmuştur. Düzlem hesapları yapılarak molekülün düzlemsel olup olmadığı ve birbirleriyle yaptıkları dihedral açılar bulunmuştur. Elde edilen bu parametreler, tek kristale lazer ışını uygulama öncesi ve sonrasında karşılaştırılmıştır. 2001, 142 Sayfa ANAHTAR KELİMELER: Lazer Işınımı, Tek Kristal, Direk Yöntemler, En-Küçük Kareler Yöntemleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis EFFECTS OF LASER RADIATION ON THE STRUCTURE (N,N-Bis (5-ChIoro-2-Hydroxybenzophenone)-l,3-Propanediamine) CRYSTAL Kutalmış GÜVEN Kırıkkale University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor: Prof.Dr. Tahsin Nuri DURLU In order to investigate the effects of laser radiation on the structure of (N,N -Bis (5- Chloro-2-Hydroxybenzophenone)-l,3-Propanediamine) crystal, three different measurements were made. In the first measurement, x-ray diffraction peaks were collected under normal laboratory conditions, without any external treatment. In the second measurement, the He-Ne laser radiation with the 632.8 nm wavelength was applied onto the crystal from the distance of 23cm, during the collection of data. And finally, in the third measurement, again, x-ray diffraction peaks were collected under normal conditions, without any external treatment. By using the x-ray diffraction peaks for each measurement, the crystal structure was solved separately employing the computer program SHELX-97 that includes direct methods. The atomic and thermal parameters were refined by using least square method. After solving the structure of the crystal, the bond distances, bond angles and thermal parameters were calculated for each measurement. The planar calculations were made to understand whether the molecule is planar or not and the dihedral angles between these selected planes were calculated. These calculated parameters were compared prior and after the laser radiation applied onto the crystal. 2001, 142 pages KEY WORDS: LASER Radiation, Single Crystal, Direct Methods, Least-square methods.