Yapı malzemesi olarak alçı
- Tez No: 105853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN İLTER TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Alçı yapı malzemesi olarak çok eski zamanlardan beri kullanılmakta olup, Anadolu Türk Mimarisinde de geniş kullanım örneklerini görmek mevcuttur. Ancak daha sonraları önemini kaybetmiş, son yıllarda alçı ve alçıdan yapı elemanları üreten yatırımcıların artması ile yapı malzemesi olarak tekrar kullanılmaya başlanmıştır. Fakat yapı fiziği açısından yeterince bilgilendirilmeyen teknik elemanlar ve uygulamayı yapan ustaların teknik hataları, bu yapı malzemesinin yeterince doğru kullanılamamasına neden olmuştur. Alçının yapıda doğru kullanılmasının birçok avantaj sağlayacağı açıktır. Çalışmamızda alçı, bu amaçlar doğrultusunda ele alınmıştır. Bu çalışmamızda, alçının üretim süreci incelenecek, yapı fiziği açısından yangına, suya ve sese karşı direnim değerleri irdelenerek bu malzemenin diğer yapı malzemelerine göre üstünlüklerini ortaya konarak sağladığı avantajları saptanacaktır. Aynı zamanda bu çalışmada alçı ve alçı ürünlerinin yapıdaki kullanım alanları ve uygulama biçimleri ele alınarak uygulamadan önce ve sonra dikkat edilmesi gereken noktalar belirtilecektir. Bu çalışma yapılırken, çeşitli üniversitelerin kütüphaneleri ve YÖK Dokümantasyon Merkezi' nde araştırmalar yapılmış, alçıyla ilgili çeşitli çalışmalar yapan bilim adamları ile görüşülerek fikirleri alınmış ve alçıyı kitapların dışına taşıyarak, nasıl üretildiğini birebir görmek için teknik bir fabrika gezisinde bulunulmuş ve laboratuarlarında yapılan AR-GE çalışmaları konusunda incelemeler yapılmıştır.Aynca şantiyelerde alçının sıva ve duvar levhası olarak uygulanması gözlemlenmiştir. Alçı üzerinde yaptığımız araştırmalar ve gözlemler Düzce ve Marmara gibi birçok depremleri yaşayan ülkemizde yapılarda bu malzemenin kullanımının yararlar sağlayacağını ortaya koymuştur. Ayrıca enerji darboğazında olan ülkemizde, Edirne'den Kars'a kadar çok geniş ve kaliteli alçı yataklarının bulunması ekonomik tasarruf sağlayacaktır. Alçı diğer yapı malzemeleri ile karşılaştınlırsa, hafif, yangına Ikarşı koruyucu olduğu, ısı ve ses yalıtımı sağlama gibi özellikler taşıdığı görülür. İnsan ve çevre sağlığı açısından olumludur. Yapım sürecinde zamandan kazanç sağlar. Üretim sürecinde iş gücü veenerji tasarrufu gibi avantajlar sağlaması hiç de küçümsenmeyecek değer kriterlerine sahip olduğunu düşündürmektedir.Bu nedenle yapıda alçının kullanım alanlarının genişletilmesi gerekmektedir. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Gypsum has been used as a building material since the early ages. It is also possible to find its use in Analotion Turkish architecture. But in due course it losts its importance. Yet, during the recent decates it was rediscovered, which was accompanient by the increase in the number of firms producing the gypsum. However, since the technical personal have not been properly educated in structural physics, these structural materials have not been used in a correct way. It is argued that the correct use of gypsum has various advantages. In this study, the gypsum has been analysed with this perspective. In this study, the production process of gypsum will be investgated on the bases of structural physics, durability against fire, water and sound, and its advantages will be compared with other construction materials. Moreover, in this study the scope of use and applications styles of gypsum and its production will be analyzed along with the clarification of the critical points. In the process of preparing the thesis, various researches have been conducted in the libraries of different univercities including YÖK documantion center and, some interviews were has been done with the scolars studying on gypsum. Our study has found that the use of gypsum will provide various benefits for our country which experienced overwhelming earthquakes likes Düzce and Marmara. In addition, the existence of reach gypsum reserves in Turkey will provide. Important economic advantages. In comparision to other building materials the gypsum is lighter and more resistant to fire, heat and sound. It is healtier and more economic regarding the energy labor and time. Ill