'Kahramanmaraş bölgesinde doğal olarak yayılış gösteren labiatae familyasına ait türlerin dağılımı ve kimyasal içeriklerinin tespiti'
The 'Determination of chemical components and distribution of the species belong to labiatae family growing naturally in the region of K. Maraş'
  1. Tez No: 105876
  2. Yazar: YUSUF ZİYA KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENGÜL NACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ K.MARAŞ BÖLGESİNDE DOĞAL OLARAK YAYILIŞ GÖSTEREN LABIATAE FAMİLYASINA AİT TÜRLERİN DAĞILIMI VE KİMYASAL İÇERİKLERİNİN TESPİTİ Yusuf Ziya KOCABAŞ KSU FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİYOLOJİ ANABİLİM DALI Danışman : Yrd. Doç.Dr. Şengül NACAR KARAMAN Yıl Jüri 2001, Sayfa: 49 Yrd. Doç. Dr. Şengül NACAR KARAMAN Yrd. Doç. Dr. Ahmet İLCİM Doç. Dr. Gamze KÖKDİL Bu çalışmada, 1998-2000 yuları arasındaki vejetasyon dönemlerinde K.Maraş şehir merkezi ve çevresindeki alanlardan Labiatae familyasına ait bitki türleri toplanmıştır. K.Maraş ili Akdeniz ve İran-Turan floristik bölgeleri arasında yer almaktadır. Floristik çalışma süresince 23 cinse ait 70 tür tespit edilmiş olup, taksonlar fitocoğrafik açıdan; 27 tür Akdeniz, 26 tür İran-Turan, 2 tür Avrupa-Sibirya elementi ve 16 tür Kozmopolit şeklinde bir dağdım göstermektedir. Bu türlerin 15' i endemik olup, familyanın endemizm oranı % 21.4'tür. Geriye kalan 6 tür ise nadir kategorisindedir. Ayrıca toplanan taksonlarm içerdiği uçucu yağ miktarları belirlenmiş olup türler içerdikleri uçucu yağ bakımından zengin ( >% 2 ), pek zengin olmayan ( % 0.5-0.2 ) ve fakir ( % 2 ) oldukları tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Lamiaceae, uçucu yağ, K.Maraş, Türkiye.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS THE DETERMINATION OF CHEMICAL COMPONENTS AND DISTRIBUTION OF THE SPECIES BELONG TO LABIATAE FAMILY GROWING NATURALLY IN THE REGION OF K.MARAS Yusuf Ziya KOCABAŞ DEPARTMENT OF BIOLOGY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SUTCU IMAM Supervisor : Assist. Prof. Dr. Şengül NACAR KARAMAN Year : 2001, Pages : 49 Jury : Assist. Prof. Dr. Sengiil NACAR KARAMAN : Assist. Prof. Dr. Ahmet ILCIM : Assoc. Prof. Dr. Gamze KOKDDL The plants which belong to to Lamiaceae family were collected in K.Maras city and near area between 1998-2000 vegetation period. K.Maras city is located between Mediterranean and Irano-Turanian floristic regions. In the course of this floristic studies 23 genus and 70 species were determined. According to phytogeographic regions the distribution of these taxa is as follows; 27 in Mediterranean, 15 in Cosmopolitan, 2 in Euro- Siberian and 26 in Irano-Turanian region. Fifteen of which were endemic and 6 of which were rare. The proportion of the endemism in the area is 21.4% for this family. The essential oil contents of the plants also were identified. Lamiaceae species in study area classified on the basis of their essential oil content as rich (>2%), modaretely rich (0.5-2.0%) and poor ( 2 %). Key Words : Lamiaceae, essential oil, K.Maras, Turkey. II