Melamin sülfonat esalı süperakışkanlaştırıcıların elde edilmesi ve hazır betondaki performanslarının saptanması
Production of melamine sulphonate based superplasticizer and determination of its performance in reday mixed concrete
- Tez No: 105913
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ARCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
MELAMIN SÜLFONAT ESASLI SUPERAKIŞKANLAŞTIRICILARIN ELDE EDİLMESİ ve HAZIR BETONDAKİ PERFORMANSLARININ SAPTANMASI Anahtar Kelimeler : Basınç Dayanımı, Beton, Kimyasal Katkı, Fenetrasyon, Polimer, Sûperakışkanlaştıncı, Uçucu Kul Özet : Bu çalışmada melamin sülfonat esaslı hazır beton kimyasal katkısı laboratuvar ortamında sentezlenerek, sûperakışkanlaştıncı olarak, beton karışımları üzerindeki etkileri ûç farklı yönden ele alınarak incelenmiştir. Öncelikle, farklı kimyasal yapıdaki sûperakışkanlaştıncı katkılar, beton kanşımlanndaki performanslarına göre karşılaştırılmıştır. İkinci yaklaşımda, melamin sülfonat esaslı sûperakışkanlaştıncı katkının farklı kaynaklardan alman uçucu küllerle uyumu ve beton karışımları üzerindeki sonuçlan test edilmiştir. Son yaklaşmada ise, kimyasal bileşenlerin melamin sülfonat esaslı sûperakışkanlaştıncı katkıya etkileri irdelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre diğer sûperakışkanlaştıncı katkılarla karşılaştırıldığında, teknik ve ekonomik açıdan gelecekte de yerini korumaya devam edecek olan melamin sülfonat bazlı sûperakışkanlaştıncı katkı, mineral katkılarla beraber hazır betonda teknik yönden avantajlar sağlamakla beraber maliyetleri de düşürmektedir. Melamin sülfonat esaslı kimyasal katkılara çeşitli bileşikler ilave edildiğinde ise, beton priz süreleri öncelikli olmak üzere taze ve sertleşmiş beton numuneleri üzerinde farklı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
PRODUCTION OF MELAMINE SULPHONATE BASED SUPERPLASTICIZER AND DETERMINATION OF ITS PERFORMANCE TN READY MIXED CONCRETE Özlem AKALIN Keywords : Chemical Admixture, Compressive Strength, Concrete, Fly Ash, Penetration Resistance, Polymer, Superplasticizer Abstract : In this research melamine sulphonate based superplasticizer was synthesized in laboratory to use in concrete mixtures and the effects of it were examined for different approaches. First of all, the melamine sulphonate base superplasticizer was compared with other base superplasticizers by preparing concrete series. Secondly, the performance of melamine sulphonate base admixture with fly ashes was tested in the concrete mixtures by using the four fly ash sources in Turkey. Final approach was about the interaction between melamine sulphonate base admixture and some chemical compounds. At the end of the results, melamine sulphonate base superplasticizer has some advantages in the near future due to then- technical and economical reasons. It is found to be compatible with fly ashes and the setting times can be changed by using some chemical compounds in mixture. n