Ege ve Marmara bölgesinde yetiştirilen bazı börülce popülasyonlarının gelişme, verim ve tohum kalitesi yönünden karşılaştırılması
The, Comparison of some cowpea populations grown in Aegean and Marmara regions, according to their growth, yield and seed quality
  1. Tez No: 105945
  2. Yazar: CANAN ÖZTOKAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET VARIŞ, DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
VIII EGE ve MARMARA BÖLGESİNDE YETİŞTİRİLEN BAZI BÖRÜLCE POPULASYONLARININ GELİŞME, VERİM ve TOHUM KALİTESİ YÖNÜNDEN KARŞDLAŞTDULMASI ÖZET Denemeler 1999 ve 2000 yıllarında Çanakkale merkez ilçeye bağlı Sancaeli köyü yakınlarında bulunan tarlada gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 1999 yılında Çanakkale ve çevresinden toplanan toplam 8 adet börülce populasyonu kullanılmıştır. 2000 yılında ise ilk deneme yılındaki 8 populasyona ek olarak Çanakkale'den bir, Muğla'dan bir ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Menemen Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nden alınan 21 populasyonla beraber toplam 31 adet börülce populasyonu materyal olarak kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre her iki yılda da en iyi çıkış oranı %98.33 ve %100 ile 3. populasyondan elde edilmiştir. İlk çiçeklenmeye gün sayısı bakımından da 3. populasyon 1999 yılında 36.67 gün, 2000 yılında ise 47.67 gün ile en erken çiçeklenen populasyon olmuştur. Yeşil başat olumuna gün sayısı 1999 yılında 49.00-62.33 gün arasında değişmiş, en iyi ortalamalar 49-50 gün ile 2., 8., ve 3. populasyonlardan elde edilmiştir. 2000 yılında ise 57 gün ortalama değeri ile 5., 8., 9., 10., 12., 20., 26., 27., 29., ve 30. populasyonlar en erken hasat olumuna gelmiştir. Bakla boyu bakımından 1999 yılında 1. populasyon 386.5 mm ile en yüksek değeri verirken, 2000 yılında ise yine sırık populasyonlar 1, 16, 24 ve 28 sırasıyla 388.1, 230.0, 208.2 ve 205.7 mm ile en yüksek değerleri vermiştir. Tek bakla ağırlığı bakımından 1999 yılında 7.41 g ile 1. populasyon ilk sırayı alırken; 2000 yılında yine 1. populasyon 9.5 g ile ilk sırayı almış bunu 24. (5.35 g), 9. (5.20 g) ve 16. (5.15 g) populasyonlar izlemiştir. 1/3 hasatta baklaIX verimi bakmandan en yüksek verim 1999 yılında 62.05 g ile 3. populasyondan; 2000 yılmda ise 74.50 g ile yine 3. ve 74.24 g ite 11. populasyonlardan elde edilmiştir. Bitki başına en fazla bakla sayısı 1999 yılında 64.77 qdet ile 2. populasyondan, 2000 yılında ise 70.50 adet ile 30. populasyondan elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre 1999 yılında taze verim bakımından tüm populasyonlar içinde en yüksek verim 247.29 g/bhki ile (772.78 kg/da) 2. populasyondan elde edilirken, 2000 yılında ise 277.84 g/bitki ile (868.24 kg/da) 30. populasyondan elde edilmiştir. En yüksek 1000 tane ağırlığı 1999 yılında 241.6, 240.1 ve 239.6 g ile sırasıyla 7., 8. ve 6. populasyondan; 2000 yılmda ise 277.49 g ile 29. populasyondan elde edilmiştir. Tohum verimi yönünden ise 2. populasyon her iki deneme yılında da sırasıyla 26.35 g/bitki (82.63 kg/da) ve 26.95 g/bitki (84.20 kg/da) ile en yüksek değerleri vermiştir. Yaşlandırma testi sonuçlarına göre 1999 yılmda en iyi çimlenme oranları %88 ile 5. ve %86 ile 3. r>opulasyonlardan elde edilmiştir. 2000 yılmda ise %56 ile yine aym populasyonlar en yüksek sonuçlan vermiştir. Sonuç olarak taze verim bakmamdan 30. populasyon, tohum verimi yönünden ikinci populasyon ve erkencilik yönünden ise 17., 11. ve üçüncü populasyonlar önerilebilir olarak bulunmuştur. Deneme sonuçlarına göre ümitvar tipleri gelecek yıllarda geliştirmeye devam ederek ilgili karakterlerin saptanmasına, homozigot çeşit eldesine ve tohum kalitesine yönelik çalışmaların sürdürülmesi yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
THE COMPARISON OF SOME COWPEA POPULATIONS GROWN IN AEGEAN AND MARMARA REGIONS, ACCORDING TO THEIR GROWTH, YIELD AND SEED QUALITY SUMMARY Experiments were conducted in 1999-2000 in the field near Sancaeli village of Çanakkale. In 1999 eight populations were collected from Çanakkale region were used. In 2000, in addition to the eight populations used in 1999, one population from Çanakkale, one from Muğla and 21 from Menemen Agricultural Research Institute were used as materials which makes 3 1 populations as total. According to the results of the experiment, the best emergence percentages were obtained as 98.83% in 1999 and 100% in 2000 from the 3rd population. Population 3 also gave the earliest flowering. The number of days to the first flowering were 36.67 in 1999 and 47.67 in 2000 for mis population. The number of days to fresh pod harvest maturity changed between 49.00 and 62.93 days in 1999. The best means which were 49-50 days were obtained from the 2nd, 8th and 3rd populations. In 2000, populations 5, 8, 9, 10, 12, 20, 26, 27, 29 and 30 reached the earliest harvest maturity which was 57 days. First population gave the longest pod length with 386.47 mm in 1999. Staked populations 1, 16, 24, and 28 gave the longest pod lengths as 388.1, 230.0, 208.2 ve 205.7 mm respectively in 2000. The heaviest single pod weight was obtained as 7.41 g from the first population in 1999 but highest values were obtained from the firstXI population as 9.5 g, 24* population as 5.35 g, 9* population as 5.20 g and 16* population as 5.15 g in 2000. During the 1/3* of the harvesting period third population gave the highest pod yield as 62.05 g in 1999. Third population also gave the highest pod yield as 74.50 g together with 1 1* population as 74.24 g in 2000. The highest pod number per plant was obtained as 64.77 from the second population in 1999 but from the 30th population as 70.50 in 2000. The fresh pod yield was the highest as 247.29 g/plant (734.89 kg/da) in the second population in 1999 but as 277.84 g/plant (868.24 kg/da) in the 30* population in 2000. The highest thousand-grain weight was obtained from the populations 7, 8 and 6 as 241.59 g, 240.09 g and 239.57 g respectively in 1999 but in 2000, 29* population gave the highest value as 277.49 g. Second population gave the highest seed yield in both years as 26.35 g/plant (82.63 kg/da) and 26.95 g/plant (84.20 kg/da) respectively. According to the accelerated ageing test results, the best germination percentages were obtained from the fifth population as 88.00% and from the third population as 86.67% in 1999. Both populations also gave the best result as 56% in 2000. As a result 30* population for the fresh pod yield, second population for the seed yield and 17*, ll*and third populations for the earlmess can be recommended. It will be useful to continue growing hopeful types in future to determine the related characteristics and trying to obtain homozygous cuhivars and working on the seed quality.