Tekirdağ İlinde bağ alanlarının spektral özelliklerinin ve alansal dağılımının sayısal uydu verileri ile belirlenmesi
Determination of land distribution and spectral characteristics of the vineyard crop grown in Tekirdağ region by using digital satellite data
- Tez No: 105951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ALBUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Tekirdağ İlinde Bağ Alanlarının Spektral Özelliklerinin Ve Alansal Dağılımının Sayısal Uydu Verileri İle Belirlenmesi Mehmet SAĞLAM Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr.Selçuk ALBUT 2001, Sayfa: 42 Jüri: Prof.Dr.Ahmet Nedim YÜKSEL Jüri: Prof.Dr.Bülent EKER Jüri: Doç.Dr.Selçuk ALBUT (Danışman)Bu çalışmanın konusu, uzaysal, spektral ve radyometrik çözünürlülüğü geliştirilmiş Landsat-7 Thematic Mapper (TM) uydusunun verileri kullanılarak Tekirdağ ilinde bağ alanlarına ait bitki deseni ve parsel büyüklüklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, yöntem test alanlarının seçimi yapılmış ve yer gerçeği sonuçlar çıkarılmıştır. Bunun devamında kontrol test alanları seçilmiş ve kontrollü sınıflama yapılmıştır. Bitki deseni incelenerek asma bitkisinin alansal dağılımı belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Bağ, alan tahmini, spektral yansıma, Landsat 7 ETM
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Master of Science Thesis Determination Of Land Distribution And Spectral Characteristics Of The Winyard Crop Grown In Tekirdağ Region By Using Digital Satellite Data Mehmet SA?LAM Trakya University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structure and Irrigation Supervisor : Doç.Dr. Selçuk ALBUT 2001, Page 42 Jury: Prof.Dr.Ahmet Nedim YÜKSEL Jury: Prof. Dr. Bülent EKER Jury: Doç.Dr. Selçuk ALBUT (Supervisor)IV The objective of this study was to determine grape vineyard areas and parcel sizes of Tekirdağ by using datas from Landsat 7 ETM. The test areas and earth shapes were designated with this aim. Control test areas and the borderline of Tekirdağ had been determined as numerical. Also, land-cover classification was made. The range of vineyard areas was provided by the evaluation of general crop cover. KEY WORDS : Vineyard, area estimation, spectral reflectance, Landsat 7 ETM