For Edirne prowince conditions, the flate plate star energy collectors in which different types have been applied on a photo-controlled unit moving stanal effectivenes valves has been suggested
Edirne İli koşullarında foto-kontrol üniteli hareketli deney standında çeşitli düzlemsel güneş enerjisi toplayıcılarının verim değerlerinin araştırılması
- Tez No: 105961
- Danışmanlar: PROF. DR. POYRAZ ÜLGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Güneş enerjisinin büyük önem taşıdığı günümüzde bu konuda çeşitli araştırma geliştirme çalışmalarının örneklerine sıkça rastlanmaktadır. Özellikle ısıtma ve su ısıtma sistemleri hakkında daha verimli yeni toplayıcı tipi dizaynları uygun sistem araştırmaları ve toplayıcı ile birlikte sistem verimlerinin arttırılması en yoğun çalışma konularıdır. Bu çalışmada da Edirne ili koşullarına uygun olarak seçilmiş cebri sirkülasyonlu kapalı bir su ısıtma sistemine ait foto-kontrol üniteli hareketli deney düzeneğinde değişik tip ve özelliklerde güneş enerjisi toplayıcıları denenerek, verim değerleri saptanıp en uygun verime sahip toplayıcı tipi araştırılmıştır. Birinci bölümde, enerji kavramı, enerji kaynakları ve güneş enerjisinin bu enerji kaynakları arasındaki yeri anlatılıp Güneş enerjisi ve Güneş enerjisinden yararlanma yöntemleri ile bu yöntemlerin içinde güneş enerjisi ile su ısıtma sistemlerinin seçimi ve seçim kriterleri, faydalı ısı ve verimlilik kavramı, verimin sistem verimine etkileri ve toplayıcı verimine etki eden faktörler açıklanmıştır. İkinci bölümde bu konuyla ilgili daha önce yapılmış çalışmaların tanıtımı literatür içeriği özetleri şeklinde verilmiştir. Üçüncü bölümde deney düzeneğinin tanıtımı, deney şartları, deneyin yapılışı ve hangi standlara ait gerçekleştirildiği anlatmıştır. Dördüncü bölüde ise araştırma sonuçlan çizelgeler halinde verilip grafiksel olarak değerlendirilmiştir. Son bölümde ise elde edilen sonuçlara göre mukayese yapılarak, Edirne ili koşullarına en uygun, verimi yüksek toplayıcı ile toplayıcı verimini arttırmak için gerekli öneriler sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Enerji, Güneş Enerjisi, Foto-Kontrol Üniteli Deney Düzeneği, Faydalı Isı ve verim.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT It has seen frequently that research and development studies on solar energy, which is very important nowadays. Particularly, more effective and new collector design for heating and water-heading, optimum system researches and rising system effectiveness with collectors are mostly focused studies. In this study, forcing circulated closed water heading system which selected for Edime province conditions, the solar energy collectors in which different types and specialities have been applied on a photo-controlled unit moving stand and the collectors which have most suitable effectiveness and effectiveness values, has been suggested. In part one, energy concept, energy resources and the place the solar energy taken it have been mentioned. In second part of first part, solar energy, methods of using solar energy, selection of water heading systems in solar energy, selection of water heading systems in solar energy, selecting criteria, useful heat and effective ness concept, effects of effectiveness on system effectiveness and factors effected collectors effectiveness have been explained. In the second part, literature survey has been done on this topic. In the part of three, testing set, testing conditions, testing and stand have been committed. In the forth part, research results have been given in tables and graphics and evaluated. In the final part, suggestions on Edirne province conditions have been given. KEY WORDS; Energy, Solar Energy, Photo-Controlled Unit-Test Stand, Useful Heat And Effectiveness.