Anız toprak işlemede bitki artıklarının toprağa karıştırılmasında kullanılan dönel tip parçalayıcıların işleyici organlarının geliştirilmesi üzerine bir araştırma
A research on the improvement of working skids, roller and pivot wheels in a shredder used in mixing plant residues into soil while cultivating stubble soil
- Tez No: 105960
- Danışmanlar: PROF. DR. POYRAZ ÜLGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
II ÖZET Doktora Tezi ANIZ TOPRAK İŞLEMEDE BİTKİ ARTIKLARININ TOPRAĞA KARIŞTIRILMASINDA KULLANİLAN DÖNEL TİP PARÇALAYICILARIN İŞLEYİCİ ORGANLARININ GELİŞTİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Atila BABACAN Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tekirdağ Meslek Yüksekokulu Makina Bölümü Öğretim Görevlisi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER 2001, Sayfa : 92 Jüri: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Prof. Dr. Selçuk ARIN Prof. Dr. Rasim OKURSOYm Bu araştırmada anız toprak işlemede bitki artıklarının toprağa karıştırılmasında kullanılan dönel tip parçalayıcıların işleyici organlarının geliştirilmesi üzerinde durulmuştur. Dönel tip sap parçalama makinalan başta ayçiçek sapı ve buğday sapı olmak üzere bağ çubuğu, pamuk, mısır, tütün gibi ürünleri ufak ve orta parçalara ayırır. Sap parçalama makinalan toprağı erozyondan kurtararak, toprağı organik gübre açısmdan zenginleştirir. Bitki artıklarının yeterince parçalanarak toprak altına gömülememesi nedeni ile genellikle bitki artıkları yakılarak yok edilmektedir. Bu da bazı problemlere neden olmaktadır. Bu araştırmada, sap parçalama makinasının bıçaklarındaki aşınma sorunları, makİnanın anızı parçalama etkinlikleri, çeki kuvveti, yakıt tüketimi, bıçakların tambur üzerine yerleşimi ve bıçak malzemelerinin mekanik özellikleri saptanmıştır. Bıçakların aşınmasını su verme işlemi ile azaltarak, aşınan parçaların yenilenmesindeki zaman kaybını, üretimdeki maliyeti düşürecek yeniliklerin üzerinde durulmuştur. Bu etkinliklerin mekanizasyon açısından doğabilecek olumsuzlukları, makinanın aktif işleyici organlarının işlevine bağlı olarak değerlendirilmiştir. Bu araştırmada kimyasal bileşimi saptanan bıçaklara farklı ısıl işlemler uygulanarak sertlik değerleri ölçülmüştür. Yapılan tarla denemelerinin incelenmesi sonucunda elde edilen veriler değerlendirildiğinde kısaca aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. -Denemeye alınan bıçaklarda sertliğin artması, aşınma direncimde arttırmıştır. -Düşük sertlik değerinde bıçaklardaki aşınma daha fazla olmuştur. Isıl işlem yapılmamış bıçaklarda aşınma miktarı ayçiçeğinde 200 da alanda yapılan denemelerde 35-42 gr, buğdayda 30-36 gr. olmuştur. Bıçaklardaki hacimsel kayıplar ayçiçeğinde %9, buğdayda %8 olarak bulunmuştur. Sertlik değerleri 50-55 HRC ye çıkarıldığında aşınma miktarı 200 da alanda yapılan denemelerde ayçiçeğinde 9-15 gr, buğdayda 6-9 gr. arasındadır. Bıçaklardaki hacimsel kayıplar ayçiçeğinde %2, buğdayda %1 olarak bulunmuştur. Örneklerin çekme dayanımı değerleri uygun bulunmuştur. Çekme mukavemeti değerleri bakımından 38 Si 7 ve 46 Si 7 yay çeliğine uygun değerler vermiştir. Makina buğday ve ayçiçeği anızında üç tekerrürlü olarak yapılan denemelerde parçalama etkisini yerine getirmiştir. Anız toprak işleme ülkemizde hemen hemen her bölgede yapılmaktadır. Bu derece yaygın olan toprak işlemeye yönelik yapılacak bir araştırmanın özellikle bitki artıklarının yakılmasını önlemesi açısından büyük yararlan olacağı kanısındayım. Bundan sonra yapılacak diğer araştırmalara da kaynak teşkil etmesi araştırmanın diğer bir amacıdır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Ph.D. Thesis A Research on the Improvement of Working Skids, Roller and Pivot Wheels in a Shredder Used in Mixing Plant Residves into Soil While Cultivating Stubble Soil Atila BABACAN Trakya University Tekirdağ Agricultural Faculty Tekirdağ Vocational School-Instructor Trakya University The Institute of Natural Sciences Agricultural Mechanization Mainscience Section Supervisor: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER 2001, Page 92 Jüri: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Prof. Dr. Selçuk ARIN Prof. Dr. Rasim OKURSOYThe aim of this research is to improve the working organs of rotary type cutters. Which are used for the cultivation of soil with the stubble to mix the plant residuals into the soil. The rotary type cutting machines cut mainly the stem of sunflower and wheat and additionaly grapevine, cotton, corn and tabacco products into small and medium pieces. Stem cutting machines save the soil from erosion and make the soil rich of organic fertilizers. As the plant residuals are not cut properly and burried into soil, they are generally burned to nothing. This also causes some problems. The corrosion problems of the stem cutting machines cutters, the effectiveness of the machines for the stubble cutting, pulling power, fuel consumption, the placement of the cutters on the rotor and the mechanical properties of the cutting materials were determined in this research. The new technigues about the decrease of the production cost, the reduction of cutters corrosion by the water application method and the reduction of the time for the renewing of the corradet cutters were emphasized. The dissadvanteges of these applications on the mechanization were evaluated according to the active working organs of the machine. The chemical content of the cutters was determined and their hardness values were measured by using different heating operations. According to the results of the field experiment, the following conclusions can be made: - Increase in the cutters hardness, increased the resistance of cutters against the corrosion. - There was more corrosion of cutters when the hardness value was low. When the heating operations were not made, the amount of corrosion on the cutters in 200 da for the sunflower was 35-42 gr, for the wheat was 30-36 gr. The volume losses of the cutters were found % 9 in the sunflower and % 8 in the wheat. When the hardness values increased to the 50-55 HRC, the corrosion amounts for 200 da was 9-15 gr in the sunflower and 6-9 gr in the wheat. The volume losses of the cutters were found % 2 in the sunflower and % 1 in the wheat. The pulling resistance values of the samples were found suitable. According to the pulling resistance values, the amounts were suitable to 38 Si 7 and 46 Si 7 spring steel. When the trials were made with three replications, it was seen that the machine was able to cut the wheat and sunflower stubbles.VI The cultivation of soil with the stubble is made almost in every region in our country. It İs believed that a researc in this type of cultivation will be very useful to stop the burning of the plant residuals. The other aim of this researc is to be a reference for the future experiments.