Sınav soruları ve öğrencilerin başarı düzeyleri arasındaki ilişkinin birliktelik kuralları ile analizi
- Tez No: 759046
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ SALAHLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Türkiye'deki ortaöğretim kurumları arasındaki başarı farklarını ortaya çıkarmak, üst kurumlara öğrenci seçmek için ortaöğretime öğrenci seçme ve yerleştirme, ABİDE gibi merkezi ortak sınavları uygulanmaktadır. Bunların yanında il milli eğitim müdürlükleri bağlı bulundukları il genelinde ölçme değerlendirme ortak sınavları da uygulayabilmektedirler. Uygulanan ortak sınav sonuçlarına göre hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığı değerlendirilmektedir. Öğrencilerin akademik başarısı büyük ölçüde öğrenme çıktılarının doğru seçilmesine ve değerlendirilmesine bağlıdır. Bu çalışmada öğrencilerin öğrenme çıktıları ile sınav sonuçları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma, Tekirdağ İli Kapaklı İlçesi ilçe merkezinde bulunan 7 ortaokul ve birer 5. sınıf öğrencilerinin katıldığı ortak matematik sınavı puanları ve bu dersin öğrenme kazanımlarına ilişkin verilere dayanılarak yapılmıştır. Bu ilişkiyi ortaya çıkarmak için veri madenciliği yöntemlerine dayalı bir yaklaşım kullanılmıştır. Sorulardaki öğrenme çıktılarının ağırlıkları analiz edilmiş, ardından çıktılar ile puanlar arasındaki ilişkiler WEKA programında Apriori algoritması kullanılarak belirlenmiştir. Algoritma sonuçları ile IBM SPSS 20 programında çoklu regresyon analizi sonuçları karşılaştırılmış, öğrencilerin ders kazanımlarına ulaşma düzeyleri ve sınav sorularında öğrenme kazanımlarının ağırlığının başarıya etkisi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to reveal the success differences among secondary schools in Turkey and to select students for higher institutions a secondary education student selection and placement exams or central joint exams like ABIDE are applied. Besides these exams provincial directorates for national education are able to apply also joint assessment and evaluation exams throughout their province. According to results of joint exams that are applied, it is evaluated whether the goal has been achieved or not. The academic success of students highly depends on the correct selection and evaluation of learning outcomes. In this study the relation between learning outcomes of students an exam results are examined. This study was conducted based on the common mathematics exam scores of 7 middle school and one 5th grade students in the center of Kapaklı district of Tekirdağ province and the data on the learning outcomes of this course. To reveal this relation, an approach based on data mining methods has been used. The weights of the learning outcomes in the questions were analyzed, and then the relationships between the outcomes and the scores were determined using the Apriori algorithm in the WEKA program. The results of the algorithm were compared with the results of multiple regression analysis in IBM SPSS 20 program, the level of students' achievement of lesson acquisition and their effect on success were analyzed.