İtalia üzüm çeşidinde vegetatif gelişme ile üzüm kalitesi arasındaki ilişkiler
The Relationships between vegetative growth and grape quality on Italia cultivar
  1. Tez No: 105979
  2. Yazar: AHMET DELİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
öz Bu çalışma, 1998-2000 yılları arasında Rasyonel Pergola, Orta Uzun Gövdeli Duvar ve Guyot + T terbiye şekillerinde tesis edilmiş Italia üzüm çeşidinde yürütülmüştür. Deneme bağı 1992 yılında Kober 5 BB anacı üzerine kurulmuştur. Araştırmada asmalar üzerinde farklı pozisyonlarda olacak şekilde dört ayrı sürgün grubu belirlenmiştir. Bu sürgün gruplarının vegetatif gelişme özellikleri ve taşıdıkları üzümün kalitesi arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar asma üzerinde bulunan sürgünlerin farklı gelişme özellikleri gösterdiklerini ve üzümün kalitesinin sürgünün vegetatif gelişme gücüne ve asma üzerindeki pozisyonuna bağlı olarak etkilendiğini ortaya koymuştur. Taç içerisinde sıkışık pozisyonda bulunan ve verim dalının dip gözünden gelişen sürgünler diğer sürgünlerin baskısı altında daha zayıf bir gelişme göstermiştir. Sürgünlerin yatay pozisyonda geliştiği Rasyonel Pergola terbiye şeklinde sürgün grupları arası vegetatif gelişme farklılığı azalmıştır. Anahtar Kelimeler : Sürgün pozisyonu, Vegetatif gelişme, Terbiye Şekilleri, Sofralık üzüm, Kalite Değerleri, Italia.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out with the different training systems such as : Rational Pergola, Spallier with Medium Height Trunk and Guyot + T trained Italia cv. vines in 1998, 1999, 2000 years. Experimental vineyard was established in 1992 with vines grafted on to Kober 5 BB. Four different shoot groups from various positions were chosen on the vines. The relationships between vegetative growth and cluster quality components were determined on these shoots. The results indicated that shoot groups had various vegetative growth potential and cluster quality was affected from the vigor of vegetative growth and the position of shoot groups in the canopy. The shoots which developed from the base buds of the fruit cane and were crowded in the canopy showed weaker growth because of the pressure of the other shoots. The vegetative growth differences between shoot groups decreased at Rational Pergola which shoots grow horizontal. Key words : Shoot position, Vegetative growth, Table Grape, Quality components, Italia cv., Training system. XI