Bir salça fabrikasında üretim prosesinde yer alan makinaların yapısal ve işlevsel özelliklerinin incelenmesi
An Investigation on the machineries of a paste processing factory
- Tez No: 105980
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Türkiye'de, iklim ve toprak koşullarının elverişli olması nedeniyle bütün tarımsal bölgelerde domates üretimi yapılabilmektedir. Yapılan bu üretim genel olarak taze tüketim ve salçalık olmak üzere iki ana başlık altında değerlendirilir. Yetişen domatesler, fabrikaya kasalar içerisinde getirilir. Fabrikaya ulaşan domatesler geliş sırasına göre hammadde alım platformuna yerleştirilir, akış kanalına boşaltılır ve bu kanaldaki suyun hareketi ile yıkama makinasma taşınır. Bu makinada üzerindeki yabancı madde, toz, ilaç vb. istenmeyen maddelerden arındırılan ürün buradan ayıklama bandına ulaşır. Bu bandın başlangıcında domatesler bir yıkama düzeni ile ayıklanmadan önce durulanır. İyi ve kaliteli bir salçanın iyi nitelikli domateslerden elde edilebileceği herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Bu yüzden ayıklama, salça üreten tesislerde kalite üzerinde etkili en önemli işlemlerden biridir. Ayıklama işlemi,bantm her iki tarafına işçilerin sıralanarak ezik,çürük,yeşil renklkböcek yeniği ve güneş yanığı olan domatesleri ayıklaması veya hasarlı kısımları bıçakla çıkarıp ayırması şeklinde yapılır. Ayıklanmış domatesler; parçalama, ısıtma ve mayşenin inceltilmesi olarak üç aşama sonunda pulp (domates suyu) haline getirilir. Parçalanma işlemi içerisinde paslanmaz döner bıçaklar bulunan bir hazne içinde yapılır. Parçalamanın hemen arkasından çekirdeklerinden ayrılan pulp 65-80 °C'de ısıl işleme tabi tutulur. Mayşe ısıtmada genellikle tübular ısıtıcılar kullanılır. Isıtıcılardan çıkan mayşe kademeli olarak palperlerden geçirilerek tohum, kabuk ve iri lifler ayrılarak inceltilir. Palperlerden akan pulp bir tanka toplanarak buradan evaporatöre verilir. Burada pulbun, kuru madde oranının yükseltilmesi amacıyla içerisindeki su buharlaştırıhr. Evaporatörlerden çıkan salça 60 °C bir sıcaklıkta salça depolama tankına alınır. Konsistensinin yüksek olması nedeniyle ısıyı iyi iletmez. Özellikle 5/lkg'lık kutu dolumlarmda paztörizasyon işlemi zor olacağından salça depo tankından önce pastörizatöre pompa ile basılarak 92-95 °C'ta pastörize edilir. Pastarizatör tübular bir ısı değiştiricidir. Pastörizatörden dolum makinasma gelen salça 93 °C'ta kutulara doldurulur. Kutular daha önceden içlerine buhar püskürtülerek steril hale getirilmiştir. Dolum yapılan kutuların steril kapakları kapatılıp kapama makinasında kenetleri kapatılır. Kapatılan kutular özel bir yol ile ters çevrilir ve 3-5 dakika bekletilerek kapakta olabilecek bulaşmalar ortadan kaldırılır. Daha sonra soğutmaya gönderilir.m 1/1 ve 1/2 kg kutular doldurulduktan sonra 95 °C'ta en az 5-10 dakika pastörize edilmelidir. Bu yapılmadığı zaman kutularda bozulmalar görülmektedir. Pastörize işleminden sonra kutular soğutulur. Soğutulan kutular kurutularak etiketleme ünitelerine almır, burada kolilenir ve depolara aktarılır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Since the climate and soil conditions are convenient, it is possible to grow tomato in every agricultural area in Turkey. The consumption of this production could be generally titled under two items; fresh and tomato sauce consumption. Riped tomatoes are carried to factory into cases. They are placed on raw material arrival platform according to their arrival order. And poured into the water channel. Water's moument in this channel carries them to the washing unit. The production which is cleared from its dust, agricultural (Plague) and unwanted items in this machine, reaches to the elimination band from this unit. At the beginning of this band tomatoes are washed again before elimination. It's a real fact that good of highly guality tomato sauce can be obtained from good quality tomatoes. For this reason, elimination is the most effective and important process on quality in tomato sauce production units. Elimination is applied to the tomatoes on the band by the works in the way of taking green, rotten and squashed ones out of the good ones. Eliminated tomatoes become pulp after having three steps of process: cutting into peace, heating and making porridge less consistence. Tomatoes are cut into peace into a tank which has rustles knives in it. After this process, the seeds are taken from the pulp, it is heated at 65-80 °C. Generally tubular heaters are used for heating porridge. The heated porridge taken from the heaters are cleaned from its seeds, peal and fibre by entering into palpers and become less consistence. The pulp flowing from palper is taken to evaporator. The water in the pulp is evaporated in order to increase the dry items in it. The tomato sauce taken from evaporators, sent to the tomato sauce storage tank. Does not conduct the heat because of its high at 60°C pasteorizator tubular is a heat changer. The tomato sauce come from pasteorizator the filling machine is filled into the tins at 93°C. The tins are formerly sterilised by spraying steam in them. Filled tins are closed by sterilised lids and are clamped in clamping machine. Closed tins are turned back by a special band way and they are waited 3or 5 minutes. To be cleaned some surplus on their lids. Then they are sent to be cooled. 1/1 and 1/2 kg filled tins must be pasteurised at 95°C. at least 5 or 10 minutes. Other wise, tomato sauce could be spoilt. After pasteurising, tins are cooled again.VI Cooled tins are dried and they are taken to labelling units and they are put into parcels and transferred to depots.