Edirne İlinde sebze tarımı mekanizasyonunun mevcut durumu ve sorunları
Condition and problems of vegetable mechanization in Edirne
  1. Tez No: 105981
  2. Yazar: NUSRET DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KAYIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Edirne'de tarımsal işletmelerin yarıdan fazlasını küçük işletmeler oluşturmaktadır. Küçük işletmelerin yeterli işletme büyüklüğüne sahip olmamaları, ayrıca işletmelerin dağınık ve parçalı olması, tarımsal mekanizasyondan beklenen faydanın elde edilmesini engellemekte, dolayısıyla da tarım alet ve makinaların ekonomik kullanımı sağlanamamaktadır. Tarım işletmelerinde makine kullanımının olumlu sonuç vermesi, bu işletmelerde ortak makine kullanımının etkin bir tarımsal yayın hizmeti ile özendirilmesi, işletmeler için optimum işletme planlarının yapılması ortak kullanma şeklinin Edirne koşulları göz önüne alınarak iyi saptanması ile mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
E SUMMARY More than half of the agricultural enterprises in Edirne are regarded as small-scale enterprises. Inadequate size and dispersion of farms as well as fragmentation have prevented the benefits of mechanisation and the economical utilisation of agricultural machines. To achieve positive results from mechanisation in the agricultural enterprises it would be required to encourage the“Common use system”in machine utilisation through extension programs and prepare optimum farm plans. Moreover it would also be necessary to determine the condition in the Edirne region correctly, prior to adaptation of“Common use system”.