Bazı toprak işleme aletlerinde çeki kuvveti ile çalışma derinliği arasındaki ilişkilerin saptanması üzerinde bir araştırma
Determination of the relations between draft force and working depth for some tillage equipment
- Tez No: 105982
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Bazı Toprak İşleme Aletlerinde Çeki Kuvveti İle Çaiışma Derinliği Arasındaki İlişkilerin Saptanmass Üzerinde Bir Araştırma Veli ALKAN Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dah Danışman: Yrd.Doç.Dr. Yılmaz BAYHAN 2001,42 Jüri: Prof.Dr. Poyraz ÜLGER Prof.Dr. SelçukARIN Prof.Dr. Bırol KAYİŞOĞLU Yrd.Doc.Dr. Yılmaz BAYHAN Yrd.Doc.Dr. Orhan YÜKSEL Bu çalışmanın amacı; iki traktör yöntemi ile aleî ve makinelerin çeki kuvveti, patinaj ve yakıt tüketimini belirlemede kullanılacak yöntemlerin kalibrasyonunu yapmaktır. Ayrıca, yöredeki işletmelerin büyüklüğüne bağlı olarak toprak işlemede yoğun olarak kullanılan alet ve makinelerin bazı işletme verilerini (çeki kuvveti, patinaj, ve yakıt tüketimi) saptamak araştırmanın diğer bir amacını oluşturmaktadır.II Bu araştırmada bölgemizde yaygın olarak kullanılan pulluk, çizel pulluk, kültivatör ve yaylı kültivatör+döner tırmık kombinasyonunun çeki kuvveti, patinaj, ilerleme hızı, yakıt tüketimi değerleri belirlenmeye çalışılmıştır. Tarım alet ve makinelerin çeki kuvvetini belirlemede kullanılacak olan bilgisayar destekli ölçme sistemi sistemi taşınabilir, üniversel, traktör üzerine kolaylıkla yerleştirilebilmektedir. Saptanan sonuçlar ışığında bu düzenek kullanılabilir özelliktedir. Patinaj değerlerinin saptanmasında ise tekerlek üzerine sabit şekilde yerleştirilen manyetik algılayıcıdan gelen sinyaller özel bir displayde kayıt edilerek gösterilmiştir. Bu düzenek tekerlek üzerine kolay yerleştirilmiş ve arazinin eğiminden etkilenmeden çalışması sağlanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda bu sistem güvenilir bir sistem olduğu tespit edilmiştir. Bu sistemlerde elde edilen değerler aşağıdaki verilmiştir. 1. İki kulaklı pulluk ile farklı derinlikte çalışmada; 10 cm'deki çeki kuvveti 16,96 kN, patinaj % 22 ve yakıt tüketimi 4,67 L/ha, 20 cm çalışma derinliğinde, çeki kuvveti 21,98 kN, patinaj % 26,5 ve yakıt tüketimi 9,53 L/ha ve 30 cm ise çeki kuvveti 22,43 kN, patinaj % 31,3 ve yakıt tüketimi 9,62 L/ha olarak bulunmuştur. 2.. Üç kulaklı pullukla toprak işlemde; 10 cm iş derinliğinde çeki kuvveti 18.51 kN, patinaj % 21,23 ve yakıt tüketimi 6,15 L/ha, 20 cm çalışma derinliğinde, çeki kuvveti 23,56 kN, patinaj % 27,33, yakıt tüketimi 10,65 L/ha ve 30 cm'de ise çeki kuvveti 24,45 kN, patinaj % 35 ve yakıt tüketimi 10,90 L/ha olarak belirlenmiştir. 3. Çizel pulluğu ile toprak işlemde; farklı işleme derinliklerinde, 10 cm'de çeki kuvveti 15,03 kN, patinaj % 20,73, yakıt tüketimi 4,71 L/ha, 20 cm iş derinliğinde, çeki kuvveti 20,75 kN, patinaj % 24.37, yakıt tüketimi 9,44 L/ha, 30 cm iş derinliğinde ise, çeki kuvveti 21,58 kN, patinaj % 32,07 ve yakıt tüketimi 12,87 L/ha olarak saptanmıştır. 4. Kültivatör ile 10 cm iş derinliğinde toprak işlemde, çeki kuvveti 11,28 kN, patinaj % 19.80 ve yakıt tüketimi 9.45 L/ha bulunmuştur. 5. Yaylı Kültivatör -+- Döner Tırmık Kombinasyonu aletinin 10 cm'deki toprak işlemde, çeki kuvveti 13.38 kN, patinaj % 15.57 ve yakıt tüketimi 4.59 L/ha olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
nı SUMMARY Ms. Thesis Determination of The Relations Between Draft Force And Working Depth For Some Tillage Equipment Veli ALKAN Trakya Univesity The Institute of Natural Sciences Agricultural Machinery Main Science Section Supervisor: YrdDoç.Dr. Yılmaz BAYHAN 2001,Page:42 Jury: Prof.Dr. Poyraz ÜLGER Prof.Dr. SelçukARIN ProfJDr. Birol KAYİŞO?LU YrdDoç.Dr. Yılmaz BAYHAN Yrd.Doc.Dr. Orhan YÜKSEL The aim of this study is to perform the calibration of methods that will be used to determine draft force, slip and fuel consumption using Two-Tractors method. Another aim of the study was to determine some performance data (draft force, slip, and fuel consumption) of tools and machinery that are heavily used in tillage based on farm size in the region.IV In this study, draft force, slip, forwarding speed and fuel consumption measurements of widely used tilling equipment in the region such as, plough, chisel plough, cultivator, and combination of spring-tine cultivator and harrow with spring teeth were determined. Measuring system supported with a computer, which is used to determine the draft force of agricultural tools and machinery, is portable, universal and mountable easily on a tractor. This device has a potential to be used based on the results obtained. In measuring slip values, signals coming from magnetic receivers placed fixedly on the wheels were recorded and shown on a special display. This device was placed easily on a wheel and was maintained to work properly without being affected by the field slope. This system was determined to be a reliable based on the result obtained. The values obtained from these systems are given below. 1. In the study with two - mouldbourded ploughs at different working depths, draft force, slip and fuel consumption were found as follows; 16,96 kN, 22 % and 4.67 L/ha at 10 cm depth; 21.98 kN, 26.5 % and 9.53 L/ha at 20 cm depth; and 22.43 kN, 31.3 % and 9.62 L/ha at 30 cm. 2. In the study with three - mouldbourded ploughs at different working depths, draft force, slip and fuel consumption were determined as follows; 18.51 kN, 21.23 % and 6.15 L/ha at 10 cm depth; 23.56 kN, 27.33 % and 10.65 L/ha at 20 cm depth; and 24.45 kN, 35 % and 10.90 L/ha at 30 cm. 3. In the study with 7 shanks chisel at different working depths, draft force, slip and fuel consumption were found as follows; 15.03 kN, 20.73 % and 4.71 L/ha at 10 cm depth; 20.75 kN, 24.37 % and 9.44 L/ha at 20 cm depth; and 21.58 kN, 32.07 % and 12.87 L/ha at 30 cm. 4. In the study with 21 spring cultivator at different working depths, draft force, slip and fuel consumption were found as follows; 1 1.28 kN, 19.80 % and 9.45 L/ha at 10 cm depth 5. In the study with tine cultivator + rotary harrow at different working depths, draft force, slip and fuel consumption were found as follows; 13.38 kN, 15,57 % and 4.59 L/ha at 10 cm depth