Sürtünme kaynağıyla birleştirmede parça boyutları ve plastik şekil değiştirmenin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of the workpiece dimensions and plastic deformation on friction method
- Tez No: 106005
- Danışmanlar: PROF. DR. H. EROL AKATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
u ÖZET Bilindiği gibi, herhangi bir makine elemanı farklı üretim yöntemleri kullanılarak üretilebilir. Bu durumda hangi yönteme karar verileceği malzeme, beklenen mukavemet, parça sayısı, maliyet gibi faktörler dikkate alınarak belirlenir. Buna karşılık parçayı tek bir yöntemle elde etmek yerine birbirini takip eden birden çok üretim yönteminin kombinasyonunu kullanmak tercih edilebilir. Bu tür bir yaklaşım bazı durumlarda ekonomik bir çözüme varılmasını sağlayabilir, örneğin dövmede, bitmiş parçaya çok yakın veya doğrudan kullanılmaya hazır boyutlarda parça üretimini sağlayan“çok hassas dövme”üretim maliyetlerinin aşın büyümesine yol açar. Buna karşılık aynı parçanın nispeten ucuz olan klasik dövme yöntemlerinden biriyle taslak olarak dövülmesi ve“talaşlı şekil verme”son boyutlarına getirilmesi her iki yöntemin belirli avantajlarını birleştiren bir süreci oluşturabilir. Benzer kombinasyonlar“kaynak-talaşlı işleme”veya“dövme-kaynak-talaşlı işleme”şeklinde de oluşturulabilir. Sunulan tez,“dövme-kaynak-talaşlı imalat”şeklindeki bir kombinasyonun çalışmalarını kapsamaktadır. Model olarak seçilen parça“dişli pompa dişli çarklan”dır. TTGV ve TİDEB tarafından desteklenen bir endüstriyel projenin unsurları arasında yer alan“sürtünme kaynağıyla birleştirme”nin geliştirilmesi tezin konusunu oluşturmaktadır. Tezde öncelikle üretim yöntemleri ve sürtünme kaynağıyla birleştirme yöntemi tanıtılarak seçilen model makine elemanı kısaca açıklanmıştır. Daha sonra literatürdeki sürtünme kaynak yöntemi çalışmaları geniş bir biçimde özetlenerek tezin önemi ve kapsamı vurgulanmıştır. Tezde, deneysel çalışmanın yapılabilmesi için gerekli deney setinin tasarım ve imalatı gerçekleştirilmiş birleştirilen parçaların mekanik özellikleri talaşlı işlemeyle üretilenlerle karşılaştınlmıştır. Mikro yapı fotoğrafları ve kaynak bölgesindeki sertlik dağılımları, sonuçların yorumlanmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Many manufacturing processes are used to produce parts. Selection of particular manufacturing process depends on not only the size and shape of parts but also material being used, strength, production rate and economical factors. It is, therefore, preferred that a parts can be produced in combination of more than one manufacturing methods to reduce the cost. For example, a near net shape or neat shape parts can be produced by precision forging with high accuracy but additional cost will be incurred. The some parts can be produced by combination of forging and machining to minimise the cost. Similar combination among the traditional manufacturing processes such an welding-machining or forging- welding-machining could also be possible to reduce the production cost. This thesis comprises a study of combination of forging- welding-machining type of production. Gears of gear pumps were chosen as a model machine part. Jointing with friction welding which is sponsored by TTGV and TIDEB is a main subject of this work. First, manufacturing methods, friction welding and chosen machine element were explained briefly then literature survey about friction welding was given and the importance of thesis was emphasised. An experimental set-up was designed and completed. Mechanical properties of jointed parts were compared to that produced by machining. Hardness dispersion and microstructure photos were to interpret used of the results.