Indicated and the soving propasals of the black points on the long distance
Isparta, Burdur, Antalya şehirlerarası yollarındaki kara noktaların belirlenmesi ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 106013
  2. Yazar: HİCRAN BAYKAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada; Antalya, İsparta ve Burdur illerini birbirine bağlayan şehirlerarası devlet yollarındaki kara nokta analizleri yapılmıştır. Bu noktaların kara nokta olma nedenleri belirlenmiştir. Tezin birinci bölümünde; trafik kazaları ve kara nokta hakkında genel bilgiler verilmiştir. Trafik kazalarına neden olan önemli sebepler kısaca tartışılmıştır. îkinci bölümde; trafik kazaları ve nedenleri açıklanmıştır. Kazaları meydana getiren etkenler incelenmiştir. Üçüncü bölümde; trafik kazalarının analizlerinin nasıl yapıldığı, verilerin nasıl toplandığı, nelerden faydalanıldığı açıklanmıştır. Dördüncü bölümde; kara noktaların tanımı, nasıl belirlendiği ve analiz metotları anlatılmıştır. En çok kullanılan metotlardan; kaza sayılan metodu, kaza tekrarı oram metodu, eşdeğer ağırlık metodu ve tablo metotları ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Beşinci bölümde; inceleme bölgesi olan Isparta-Antalya, Isparta-Antalya (Dereboğazı), Isparta-Burdur ve Burdur-Antalya şehirlerarası devlet yollarında kara nokta analizi yapılmıştır. Dördüncü bölümde anlatılan metotlara göre kara noktalar belirlenmiştir. Dört metodun karşılaştırılması yapılarak ve ortak kara noktalar belirlenmiştir. Daha sonra, bu noktalar arazide yerinde incelenmiştir. Gerekli görülen noktalar, fotoğraflarla belirlenip, gereken ölçümler yapılarak nedenleri belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Trafik kazaları, Kara noktalar, Kara kesimler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, black point studies were carried out state roads of Antalya- İsparta, İsparta- Burdur and Burdur- Antalya. Reasons for being black points are also investigated. In the first chapter, general knowledge about traffic accidents and black points is given. Main factors causing traffic accident are also discussed briefly. In the second chapter, traffic accidents and causes of traffic accidents are given. Factors causing traffic accidents are investigated. In the third chapter, analysis of traffic accidents, methods of collecting data and which of them are needed to be used are explained. In the fourth chapter, definition of black point, determination methods are explained. Some important black points methods, namely the number of traffic accident, frequency method, equivalent weight method and table method, are explained. In the fifth chapter, black point analysis are carried out on the state roads of Antalya- İsparta, Antalya- İsparta (Derebogazı), İsparta- Burdur and Burdur- Antalya. Black points are determined according to the methods described in the chapter four. Comparing the four methods, intersections are determined. After determined the black points, site studies were carried out in order to determine why the point is black. Some photos were taken and some measurements were made. KEY WORDS: Traffic accidents, Black points, Black sections.