Zeminlerin stabilizasyonunda geotekstil
Geotextile of soil stabilization
  1. Tez No: 106014
  2. Yazar: MEHMET KARPUZCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. NİLAY KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Zeminlerin mühendislik özelliklerini iyileştirmek için zeminleri sıkıştırmak, katkı maddeleri kullanmak, ısıl işlemler uygulamak, geotekstil kullanmak gibi metotlardan yararlanılmaktadır. Günümüzde zeminlerin stabilizasyonunda geotekstil kullanımı gittikçe artmaktadır. Zemin ve temel mühendisliğinde farklı amaçlar için kullanılan geotekstil ürünleri çok çeşitli olarak üretilmektedir. Zeminlerin mukavemet, sıkışma, permeabilite gibi bazı mühendislik özelliklerinin iyileştirilmesinde geotekstil takviyesinin etkisinin araştırıldığı bu çalışmada da iki farklı tip geotekstil ürünü kullanılmıştır. Bunlar örgülü ve örgüsüz geotekstillerdir. Üç farklı tip zemin numunesinin (kum, kil, pomza) kullanıldığı çalışmalarda öncelikle numuneler üzerinde sınıflandırma deneyleri yapılmıştır. Kil zemin numunesi üzerinde serbest basınç deneyi, kompaksiyon, konsolidasyon deneyleri, kum ve pomza numuneleri üzerinde ise kompaksiyon, permeabilite, kesme kutusu deneyleri yapılmıştır. Birinci grup deneylerde zemin numuneleri takviyesiz (geotekstilsiz) olarak deneye tabii tutulmuş, ikinci grup deneylerde zemin numuneleri arasına farklı sayıda tabakalar halinde geotekstiller yerleştirilerek deneyler tekrarlanmıştır. Serbest basınç deneylerinde geotekstil, zeminin mukavemetini olumlu yönde etkilemiş, geotekstil tabaka sayısının artması ile zemin mukavemeti aynı derecede artmamıştır. Geotekstil, kompaksiyon deneylerinde maksimum kuru birim hacim ağırlık (ykmax) değerini büyük ölçüde etkilememiştir. Kesme kutusu deneylerinde, zemin-geotekstil arasındaki yeterli sürtünme ve aderansm olmaması nedeniyle takviyesiz numunelerde daha büyük kesme gerilmeleri elde edilmesi dikkat çekmiştir. Dolayısıyla geotekstil ürünleri kullanıldığında zemin ile geotekstil arasındaki aderansın mutlaka sağlatılması gerekir. Permeabilite deneylerinde örgülü geotekstil ile elde edilmiş k (permeabilite katsayısı) değerleri örgüsüz geotekstille elde edilmiş k (permeabilite katsayısı) değerlerine göre büyük olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Geotekstil, stabilizasyon
Özet (Çeviri)
In order to improve the engineering characteristic of the soil, we benefit from several methods such as compressing the soil, using supplementary materials, carrying out thermo operations and using geotextile. Nowadays, using geotextile in stabilization of the soil is increasing gradually. The geotextile products used for different purposes in soil and foundation engineering are produced in a great variety. Two different types of geotextile production is used in this work in which the effect of reinforcing geotextile in improving several engineering characteristics, such as resistance, compression and permeability of the soil, is researched. These types are nonwoven and woven geotextiles. In this research, three different types of soil (sand, clay and pumice sand) are used. Before all else, classification are made on the samples. On the soil structered clay sample, free compression test, compaction and consolidation tests are made; on sand and pumice sand samples compaction, permeability and shear tests are made. In the first group of tests, soil samples are experimented without reinforcement (geotextile); and in the second group of tests experiments are repeated with placing different amount of layers of geotextiles between the soil samples. In free compression tests, geotextile affected the soil endurance in a constructive way; the increasing of geotextile layers and soil endurance didn't increase at the same level. In compaction tests, geotextile didn't affect the value of dry unity weight (Ykmax) a lot. In shear tests, due to lack of friction and adhesion between soil and geotextile, getting plenty of shear stresses in unreinforced materials, attracted the attention. Consequently, when geotextile productions are used, adhesion between the soil and geotextile productions are needed to be provided. The k (coefficient of permeability) values that are obtained from woven geotextile permeability tests, are found in larger amounts when compared with nonwoven geotextile. KEY WORDS: Geotextile, stabilization