İnce daneli zeminlerin bazı geoteknik özelliklerinin SPT ve DPT verilerine bağlı ampirik ifadeler ile tespitine yönelik bir çalışma
A Study directed at determination of some geotechnical properties of fine graded soils with empirical expressions rely on SPT and DPT data
  1. Tez No: 106015
  2. Yazar: SONER UZUNDURUKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. NİLAY KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
m ÖZET Bu deneysel çalışmanın amacı, standart penetrasyon deneyi (SPT) ve dinamik sonda deneyi (DPT) sonuçlan arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve varsa bazı ampirik ifadelerin geliştirilmesidir. Bu amaçla, Burdur yöresinde yürütülen“ Burdur Yerleşim Alanının Jeolojik- Jeofîzik- Geoteknik ve Hidrojeolojik Özelliklerinin Belirlenmesi (SDÜ-ARGE, 2001)”adlı proje kapsamında, arazide, standart penetrasyon ve dinamik sonda deneyleri ile sismik ölçümler yapılmıştır. Araziden elde edilen numuneler üzerinde sınıflandırma deneyleri yürütülmüştür. Ödometre deneyleri yapılarak hacimsel sıkışma katsayıları tespit edilmiştir. Standart penetrasyon ve bazı dinamik sonda deney sonuçlan arasında, 12 m derinliğe kadar, %95 'e varan bir uyum elde edilmiştir. Aynca, standart penetrasyon darbe sayılan ile kayma dalgası hızlan arasında korelasyon katsayısı %77 olan ve standart penetrasyon darbe sayılan ile hacimsel sıkışma katsayılan arasında korelasyon katsayısı %93 olan ilişkiler elde edilmiştir. Bunun yanında, standart penetrasyon ve dinamik sonda darbe sayılan arasındaki ilişkiden yararlanılarak belirlenen, eşdeğer dinamik sonda darbe sayılan ile hacimsel sıkışma katsayısı arasında korelasyon katsayısı %94 olan bir ilişki belirlenmiştir. Ancak, SPT-N - mv, DPT-N - mv ve SPT-N - Vs arasında elde edilen ampirik ifadelerin dizayn amaçlı kullanılamayacağı kanısına vanlmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Dinamik sonda deneyi (DPT), Standart penetrasyon deneyi (SPT), Geoteknik parametreler
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this study is to examine the relationship between standard penetration test (SPT) and dynamic probing test (DPT) results and if possible, to develop empirical expressions. For this purpose, SPT, DPT and seismic tests are carried out in order to determine geological, geophysical, geotechnical and hydrogeological properties of Burdur area (SDU-ARGE, 2001). In addition to these, consolidation tests and other laboratory tests, to determine index properties, are conducted on the samples which were obtained from Burdur region. It is found that, there exists 95% agreement between some of the results of SPT and DPT data up to 12 meters depth. Moreover, the correlation coefficient between standard penetration test results and shear wave velocity is 77% and the correlation coefficient between standard penetration test results and the coefficient of volume compressibility is 93%. In addition, the correlation coefficient between equivalent DPT-N and the coefficient of volume compressibility is 94%. Finally, it was thought that, empirical relationships, between SPT-N versus mv, DPT-N versus mv and SPT- N versus Vs cannot be used for actual design purposes. KEY WORDS: Dynamic probing test (DPT), Standard penetration test (SPT), Geotechnical parameters