Clinoptilolite'in gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yemlerinde yem katkı maddesi olarak kullanımı
Using of the clinoptilolite as a feed suplement in the rainbow trout's (Oncorhynchus mykiss) feeds
- Tez No: 106022
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
m ÖZET Bu çalışmada yaklaşık ağırlıkları 139-140g olan gökkuşağı alabalıkları (Oncorhynchus mykiss) %0, %1, %2, %3, %4, %5 ve %6 oranında clinoptilolite içeren yemlerle 60 gün süreyle beslenmiştir. Periyodik olarak (15 gün) deneme grubu balıkların ortalama canlı ağırlık, boy, kondisyon faktörü ve yem dönüşüm oranları hesaplanmıştır. Ayrıca deneme başında 30 adet balığın, deneme sonunda ise her gruptan 23 adet balığın serum AST (Aspartat aminotransferaz), ALT (Alanin aminotransferaz) ve ALP (Alkalin fosfataz) enzim aktivite düzeyleri saptanmıştır. Deneme süresince her periyotta deneme gruplarının ortalama canlı ağırlık değerleri arasındaki farklılıklar önemsiz çıkmıştır. Deneme sonu ortalama canlı ağırlıkları 296-320g arasında değişmektedir. Denemede balıkların ortalama boy değerleri IV. periyot hariç diğer tüm periyotlarda önemsiz bulunmuştur. Deneme sonunda bu değerler 28.069-29.092cm arasında değişmiştir. IV. periyotta en yüksek ortalama boyca büyüme %3 oranında clinoptilolite içeren yemle beslenen deneme grubundan elde edilmiştir. Denemede farklı oranlarda clinoptilolite içeren yemle beslenen grupların ortalama kondisyon faktörleri arasındaki farklılıklar I. periyot hariç diğer periyotlarda önemsiz bulunmuştur. Bu periyotta en düşük ortalama kondisyon faktörü %3 oranında clinoptilolite içeren rasyon ile beslenen gruptan elde edilmiştir. Deneme sonunda deneme gruplarının ortalama kondisyon faktörleri 1.26-1.38 değerleri arasında değişmiştir. Deneme sonunda deneme gruplarının ortalama yem dönüşüm oranları arasındaki farklılıklar önemsiz çıkmıştır. Bu değerler 1.33-1.56 arasında değişmiştir. Deneme sonunda farklı oranlarda clinoptilolite içeren rasyonlarla beslenen gökkuşağı alabalığı deneme gruplarının serum ALT aktiviteleri arasındaki farklılıklar önemsiz (P>0.05), ayrıca bu değerlerin 3.28-4.94 IU/1 arasında değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the rainbow trout {Oncorhynchus mykiss), about 139-140g weights, were fed with different rate clinoptilolite such as 0%, 1%, 2%, 3%, 4%, 5%, 6%, 5% and 6% during 60 days. İnitialy periodicaly (15 days) the average weights, length, condition factor and feed coefficient rates of testing groups were calculated. At the beginning of the experiment, the serum AST, ALT and ALP enzyme activity level either 30 fishes initial or total 23 fishes in every testing groups were determined. During the testing in every periods the differences among the average live weight of tested groups were found unimportant. The average live weights are 269-3 20g. The different among the average length values between 28,09-29,02cm, of all testing groups were found unimportant except IV. periods. The highest average length growth in IV. periods was obtained from testing group, fed with feed containing 3% clinoptilolite. Differences among the average condition factor of groups fed with feed contain different rate clinoptilolite were fount unimportant except I. period. The lowest average condition factors in I. period was obtained from testing groups fed with feed contains 3% clinoptilolite. In the end of the study, the average condition factors of testing groups were changed between 1,26-1,38 values. In the end of the study, differences among the average feed conversion ratios changes between 1,33-1,56, of testing groups were found unimportant. At the end of the experiment; differences among the serum ALT activities changes between 3,28-4,94IU/l of rainbow trout testing groups fed with the feed contains different rates clinoptilolite determined as unimportant (P>0,05).