Sütçüler-Menteşe çakıl agregasının beton imalinde kullanılmasının araştırılması
The Investigation of the Sütçüler-Menteşe gravel aggregates using in concrete production
- Tez No: 106021
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH KADAYIFÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
m ÖZET Yapı sektörü ve teknolojileri arasında taşıyıcı olarak en çok kullanılan malzeme betondur. Beton çimento, agrega ve suyun belirli oranlarda karışımlarından meydana gelmiştir. Betonun yapısında % 70 oranında mineral yapılı küçük tanelerden oluşan agrega malzemesi bulunmaktadır. İsparta ve yöresinde bulunan agrega potansiyelinin değerlendirilmesi amacıyla yapılan bu çalışmada, özellikle mevcut agrega ocaklarına uzak bölgelerde bulunan agregalarm beton imalinde kullanılıp kullanılamayacağı incelenmiştir. Bu amaçla Isparta-Sütçüler ilçesi Menteşe bölgesinde görünür 150000 m3 ortalama rezerve sahip çakıl agregasının beton imalinde kullanılma olanakları araştırılmıştır. Bölgedeki farklı yerlerden alman örnekler üzerinde gerekli agrega ve beton deneyleri yapılmış ve sonuçta, bu çakıl ocağının işletmeye açılarak değerlendirilmesinin yöre açısından bir kazanç olduğu sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Agrega, Beton, Agrega Deneyleri, Sertleşmiş Beton Deneyleri, Beton Karışımı
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In construction sector and structure technologies, concrete is the most common used material. Concrete consist of the mixture of certain amount cement, aggregate and water. In concrete, there are aggregate, which has small size of a mineral structure, ratio of 70 percent. In this study that has been carried out to make use of aggregate potential in İsparta and its region, aggregates that especially are found far from the existing aggregate kiln was investigated whether used concrete produced. In this aim, pebble aggregates that have average 150000 m3 looking reserves in Menteşe area in Isparta-Sütçüler was investigated possibility of concrete produced. On samples that are taken different place in this region, was made required aggregate and concrete experiment. As a result of this pebble kiln, evaluation of opened undertake are determined to be profit for the region. KEY WORDS: Aggregate, Concrete, Aggregate experiments, Hardened concrete experiments, Mixture of concrete