Şeker mısırda (zea mays saccharata sturt) koltuk ve uç alma ile yaprak sıyırmanın verim ve bazı özellikler üzerine etkileri
Effect of tiller, tassel and leaf removal on yield and some characteristic in swetcorn (zea mays saccharata sturt)
- Tez No: 106027
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKERİYA AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Ill ÖZET Çalışma, İsparta ekolojik koşullarında şeker mısırda (Zea mays saccharata Sturt) koltuk ve uç alma ile yaprak sıyırmanın verim ve bazı özellikler üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 2000 yılında yapılmıştır. Araştırmada yaprak sıyırma, koltuk ve uç alma ile bunların birlikte uygulamalarının tepe püskülü çıkarma süresi, koçandaki tane sayısı ve koçan boyu dışında incelenen tüm özelliklere etkisi önemli bulunmuştur. En yüksek tek koçan ağırlığı, (330.7 g) uç ve koltuk almanın birlikte uygulamasından elde edilmiştir. Bunun dışında, biyolojik ve toplam koçan verimi ile uygulamalara ait etkilerin istatistiksel olarak önemli olduğu diğer tüm özelliklere ilişkin en yüksek koçan ağırlıkları kontrol parselinde ölçülmüştür. Sonuç olarak yaprak sıyırma ve koltuk alma ile bunların ikili ve uç alma ile birlikte üçlü kombinasyonları şeker mısırda toplam ve pazarlanabilir koçan verimini düşürmüştür. Buna karşın en yüksek toplam koçan verimi, kontrol parseli ile tek başına uygulanan uç alma uygulamalarından elde edilmiş ve uç (tepe püskülü) alma uygulaması pazarlanabilir koçan verimini kontrole göre artırmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Şeker mısrı, koltuk alma, tepe püskülü koparma, yaprak sıyırma, koçan verimi
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This research was carried out to determine effect of tiller, tassel and leave removals on yield and some other characteristics of sweet corn (Zea mays saccharata Start) in İsparta ecological conditions in 2000 production period. According to annual experimental results, the findings of the study showed that leave, tiller and tassel removal, except tassel period and number of kernel on ear and ear length, were found significant. The highest one-ear weight ( 330.7 g) obtained from tiller and tassel removal and their together applications. Howover biological and total ear yield were found statistically significant and the highest values regarding to all other characters were measured in control parcel. As a result, leave and tiller removal and their applications of these together with also including tassel removal applications decreased to total and marketable ear yield in sweet corn. However the highest ear yield was obtained with control parcel an applications of tassel removal. Further it was foun that application of tassel removal was increased with marketable ear yield as compare to control parcel. KEY WORDS: Sweet corn, tiller removal, leaves removal, tassel removal, ear yield