Uluborlu İlçesinde yetiştirilen bazı kiraz çeşitlerinin pomolojik ve fenolojik özellikleri
Pomologic and phenologic properties of same sweet cherry varieties grown in Uluborlu town
- Tez No: 106028
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN PADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
IV ÖZET Bu araştırma, 1995-1997 yıllarında Uluborlu ilçesinde yürütülmüştür. İlçede yaygın olarak yetiştirilen 0900 Ziraat kiraz (Prunus avium L.) çeşidi dışında, bu ekolojide verim ve kalite bakımından üstün çeşitlerin fenolojik ve pomolojik özellikleri belirlenmiştir. 0900 Ziraat kiraz çeşidinden daha erken ve daha geç olgunlaşan kiraz çeşitlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İlçede; Uluborlu İlçe Özel İdare Müdürlüğünün kiraz bahçesinde bulunan 14 çeşit kiraz araştırmaya alınmıştır. Ele alınan kiraz çeşitleri erkenci, orta ve geç olgunlaşmalarına göre graplandınlmışür. Bu çeşitler; ağaç verimleri, meyve iriliği (eni), meyve uzunluğu (mm), çiçeklenme zamanı, hasat zamanı, meyve sapı ağırlığı, meyve çekirdeği ağırlığı, meyve çekirdek eni, meyve çekirdek boyu, meyve eti ağırlığı, suda çözünür kurumadde miktarı ve titre edilebilir asitlik özellikleri yönünden 3 yıl boyunca araştırılmıştır. Çiçeklenme zamanı, hasat zamam, ağaç basma verim, meyve ağırhğı, meyve eni, suda çözünür kurumadde miktarı ve meyve asitlîği sırası ile 13 Nisan- 30 Nisan, 7 Haziran- 30 Haziran, 34-81,67 kg/ağaç, 5,14 g-8,73 g, 21,28 mm-26,19 mm, % 13,6- % 17,4 ve % 0,59- % 0,83 olarak belirlenmiştir. Bu değerlendirmeye göre Ulubolu için önerilen kiraz çeşitleri şunlardır. Early Burlat, Vista (erkenci), Van, Bing, Stella, Merton Bigarreau (orta mevsim çeşitleri) ve Karagevrek, Lambert ve 0900 Ziraat (geç olgunlaşan çeşitler)' dir. Anahtar Kelimeler : Kiraz, Pomoloji, Fenoloji.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was condukted in Uluborlu town during the 1995-1997. Except the 0900 Ziraat sweet cherry (Prunus avium L.) cultivar which commonly grown in Uluborlu town, the important sweet cherry varieties from the point of view of yield and quality in this ecology were determined by pomology and phenology analysis. The earlier and later ripenin date and extension of harvest time of sweet cherry varieties were aimed. 14 sweet cherry cultivars were investigate at the Uluborlu town Özel İdare Müdürlüğü in cherry orchards. Sweet cherry varieties were seperated into a group according to early, mid and late ripening date. The tree yield, fruit weight, fruit width, fruit length, flowering date, harvest date, fruit stalk weight, fruit stone weight, fruit stone widht, fruit stone length, fruit flesh weight, soluble soild content and titratable acidity for all varieties studied were determined over 3 years. The flowering period, harvest time, tree yield, fruit weight, fruit width, soluble solid content and titratable acidity ranged from 13 April to 30 April, 7 June to 30 June, 34 kg/tree to 81,67 kg/tree, 5,14 g to 8,73 g, 21,28 mm to 26,19 mm, % 13,6 to % 17,4 and % 0,59 to 0,83 respectively. According to this evaluation, the following were recommended in Uluborlu town. Such as Early Burlat, Vista (early), Van, Bing, Stella, Merton Bigarreau (mid season varieties) and Karagevrek, Lambert and 0900 Ziraat (late season varieties). Key Word: Sweet Cherry, Pomology, Phenology.