Birlikte ekim sistemlerindeki mısır (zea mays L.) ve fasulyede (phaselous vulgaris L.) verim ve diğer agronomik özelliklerin belirlenmesi
The Determination of yield and other agronomical characters in maize (zea mays L.) and bean (phaselous vulgaris L.) intercropping systems
- Tez No: 106026
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKERİYA AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
HI ÖZET /û^oZ* Bu çalışma, İsparta ekolojik koşullarında birlikte ekim sistemlerindeki mısır (Zea mays L.) ve fasulyede {Phaselous vulgaris L.) verim ve diğer agronomik özelliklerin belirlenmesi amacıyla 2000 yılı vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Mısır ve fasulye birlikte ekim uygulamaları, atdişi ve şeker mısırlarında bitki boyu, koçan boyu, koçan çapı, koçanda tane sayısı, çiçeklenme ve olgunlaşma gün sayılarını yalın ekime oranla olumsuz etkilemiştir. Uygulamalar, atdişi mısır tane verimini alternatif sıradaki atdişi mısır ve bodur fasulye birlikte ekim uygulaması dışında olumsuz etkilemiştir. Şeker mısırda koçan verimi birlikte ekim uygulamalarından aynı sıradaki şeker mısın + sink fasulye birlikte ekim uygulaması dışında olumsuz etkilenmiştir. Bodur ve sink fasulye tane verimleri birlikte ekim uygulamalarından olumsuz etkilenmiştir. Elde edilen tek yıllık araştırma sonuçlanna göre, mısırda en yüksek tane ve koçan veriminin elde edildiği alternatif sıralardaki 1 mısın + 1 bodur fasulye birlikte ekim uygulamasının iyi sonucu verdiği, karannı verebilmek için çalışmanın ileriki dönemlerde de yürütülmesi gerektiği kanaatine vanlmıştır. Anahtar Kelimeler : Mısır, fasulye, birlikte ekim, habitus, tane verimi
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This research was investigated to determine yield and other agronomic factors of corn ( Zea mays L.) and bean ( Phaseolus vulgaris L.) in intercropping systems in isparta ecologial conditions in 2000 growing season. Maize and bean intercropping systems affected negatively plant height, ear leng th, ear diameter, number of kernel per ear, floweing and maturity days in maize ( dent and sweet corn cultivars ). Grain yield in dent corn was negatively affected from maize and bean intercropping systems except dent corn and climbing bean intercropping practice in alternate rows common bean was more negatively affected than climbing bean from intercropping systems according to grain yield. According to obtained from indivudial experimental results, it was found could be recommended the intercropping systems of 1 corn + 1 common bean in alternate rows based on gran ear yields in maize in addition, this study should be Continued the next year to obtain more definitely results.