Zeminlerin kayma mukavemetinin statik ve dinamik yöntemlerle incelenmesi
  1. Tez No: 106044
  2. Yazar: HÜSEYİN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ERGÜN TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
IV ÖZET Depremlerde binaların hasar oranını arttıran en önemli etkenlerden biri zeminlerin kayma mukavemetinin yenilmesidir. Deprem dinamik bir olaydır. İzmit depremi göstermiştir ki, zeminlerin kayma mukavemetlerinin statik yöntemlerin yanında dinamik (sismik) yöntemlerle incelenmesi gerekmektedir. I Mühendislik uygulamalarında zeminlerin kayma mukavemeti, serbest basınç dayanımı, elastik parametreleri ve sıvılaşma durumu, özellikle deprem bölgelerinde ve mühendislik yapılarının zeminle olan ilişkilerinde önemli bir faktördür. Bu parametrelerin statik ve dinamik yöntemlerle elde edildiği ve uygulama alanlarının olduğu bilinmektedir. Bu tez çalışmasında doğal zemine ait özelliklerin ortaya konması amacı ile, statik kayma direncini ve serbest basınç dayanımını elde etmek için numune çukurları açılmıştır. Numune çukurlarında Vane ve Proctor Penetrometresi deneyleri yapılıp alman numuneler üzerinde laboratuar deneyleriyle zemin tanımlamaları yapılmıştır. Bunların yanı sıra doğal zemine ait enine ve boyuna dalga hızlan, tabaka kalınlıkları ve jeolojik yapının elastik parametreleri belirlenmesi için sismik kırılma yöntemi uygulanmıştır. Çalışma sahasında profil uzunluğu 72m. olan 48 adet profilde çift taraflı atışla sismik enine ve boyuna dalga hızlan tespit edilmiştir. Bunlardan 10 Adet jeoteknik kesit düzenlenmiştir. Sismik profil çalışmalarının değerleriyle, numune çukurlan sonuçları korele edilmiştir. ANAHTAR KELİME :Kayma Mukavemeti, Statik Yöntemler, Dinamik (sismik) Yöntemler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most important effects which increase the ratio of damage at buildings in earthquakes is the failure of shear strength. Earthquake is a dynamic event. İzmit earthquake shows that beside static methods the shear strength of soils should be investigated by the dynamic (seismic) methods. In engineering applications shear strength of soils, uniaxial strength, elastic parameters and liguefy positions are important in terms of relations between engineering structures and soils in earthguake areas. İt is known that these parameters have been calculated by the static and dynamic methods and have application field. In this study, aiming to reveal the features of naturel soils, sample holes have been dug to calculate the shear strength and uniaxial strength. İn sample holes proctor penetrometer experiments have been carried out and soil descriptions of samples taken from the holes have been made by the laboratory experiments. Moreover seismic refraction method has been used to determine the velocity of shear and longitudinal waves, thichness of beds and elastic parameters of geologic structures. 10 geotechnic sections have been prepared from them. The results of seismic profile studies have been currelated with the results of sample holes. In study area, on 48 profiles with 72 m long, velocities of shear and logitudinal waves have been determined by the forward and reverse shot points method. KEY WORDS : Shear Strength, Statics Metods, Dynamic (Seismic) Metods