Zeminlerin sıvılaşma potansiyelinin sayısal analiz yöntemleriyle incelenmesi, vaka analizi
Investigation of liquefaction potential of soils with numerical analysis methods, case study
  1. Tez No: 994728
  2. Yazar: BARIŞ ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'nin deprem kuşağında bulunması, zeminlerde taşıma gücünün azalması ve deformasyonlar gibi riskleri beraberinde getirmektedir. Bu risklerin en önemlilerinden ve en kompleks konularından biri deprem etkisiyle oluşan sıvılaşmadır. Özellikle 1999 depremiyle önemi anlaşılan sıvılaşma, gevşek kumlu, siltli zeminlerde ve sığ yer altı suyu bulunan alanlarda deprem sırasında meydana gelir ve ciddi yapısal hasarlara yol açar. Sıvılaşma mekanizması, deprem süresince sismik dalgaların drenajsız, suya doygun ve gevşek zeminlerde kayma kuvvetleri oluşturarak zemin partiküllerinin yer değiştirmesine neden olmasıyla açıklanır. Ani ve kısa süreli hareketler nedeniyle suyun drene olamaması, gözenek suyu basıncının aniden artmasına yol açar. Bu basınç artışı, partikülleri bir arada tutan temas kuvvetlerini yok ederek zeminin dayanımını kaybetmesine ve bir sıvı gibi davranmasına neden olur. Deprem sırasında zemin tabakalarındaki sıvılaşma, zeminin rijitliğini ve mukavemetini değiştirerek mühendislik yapıları üzerinde ciddi olumsuz etkiler yaratır. En önemli sonuçları; temellerin taşıma gücü kaybı, aşırı oturmalar, yanal akmalar ve şev göçmeleri gibi yapısal hasarlardır. Bu durum, sıvılaşmayı mühendislik açısından büyük öneme sahip bir risk haline getirir. Dolayısıyla, kumlu ve siltli zeminlerde deprem anındaki sıvılaşma potansiyelini saptayabilmek amacıyla arazi, laboratuvar ve sismik parametrelerden elde edilen deneysel formüller ve ampirik bağıntılar kullanılarak sıvılaşma hesaplarının yapılması hayati önem taşımaktadır. Sıvılaşma tehlikesi analizleri, deprem büyüklüğü, merkeze uzaklık, zemin kompozisyonu ve sıkılık durumu gibi koşulların incelenmesini gerektirir. Bu tezde, SPT (Standart Penetrasyon Test) ve kayma dalga hızı (Vs) yöntemleri kullanılarak sıvılaşma hesaplamaları yapılacak; ayrıca sıvılaşmaya maruz kalmış bir alanın statik ve dinamik davranışları sonlu elemanlar yöntemiyle (Plaxis 2D programı) incelenerek zemin iyileştirmesi öncesi ve sonrası oturmalardaki değişimler değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Turkey's location within a significant earthquake belt entails risks such as reduced bearing capacity and deformations in soils. One of the most critical and complex of these risks is earthquake-induced liquefaction. The significance of liquefaction, particularly highlighted after the 1999 earthquake, occurs during seismic events in loose sandy, silty soils and areas with shallow groundwater, leading to severe structural damage. The mechanism of liquefaction is explained by seismic waves generating shear forces in undrained, saturated, and loose soils during an earthquake, causing the displacement of soil particles. The inability of water to drain due to sudden and short-duration movements leads to an abrupt increase in pore water pressure. This pressure increase eliminates the contact forces holding the particles together, causing the soil to lose its strength and behave like a liquid. Liquefaction in soil layers during an earthquake alters the soil's stiffness and strength, creating severe adverse effects on engineering structures. Its most significant consequences include structural damages such as loss of foundation bearing capacity, excessive settlements, lateral spreading, and slope failures. This situation makes liquefaction a risk of great importance from an engineering perspective. Consequently, it is of vital importance to perform liquefaction calculations using experimental formulas and empirical correlations derived from field, laboratory, and seismic parameters to determine the liquefaction potential in sandy and silty soils during an earthquake. Liquefaction hazard analyses require the examination of conditions such as earthquake magnitude, distance from the epicenter, soil composition, and density state. In this thesis, liquefaction calculations will be performed using SPT (Standard Penetration Test) and Shear Wave Velocity (Vs) methods; furthermore, the static and dynamic behaviors of an area subjected to liquefaction will be analyzed using the finite element method (Plaxis 2D program) to evaluate the changes in settlements before and after ground improvement.