Kovada çayı arboretumu (Eğirdir-Isparta) florası
  1. Tez No: 106043
  2. Yazar: METİN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Kovada Çayı Arboretumu' nun florası verilmektedir. İlgili alandan yaklaşık 800 iletim demetli bitki örneği toplandı ve teşhis edildi. Çalışmalım sonunda 350 iletim demetli bitki taksonu belirlendi. Bu bitkiler 73 familya ve 220 cinse aittirler. Alanda C3 karesi için yeni taksonlann sayısı 18, Endemiklerin sayısı 43 tür. Taksonlann fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı aşağıda verilmiştir: Akdeniz: 101 (% 28.8), Iran-Turan: 40 (% 11.4) ve Avrupa-Sibirya: 24 (% 6.8). Araştırma alanında ençok takson ihtiva eden 10 büyük familya ve cinsler: Familyalar : Asteraceae 31 (% 8.8), Fabaceae 26 (% 7.4), Lamiaceae 26 (% 7.4), Poaceae 24 (% 6.8), Brassicaceae 19 (% 5.4), Caryophyllaceae 15 (% 4.2), Apiaceae 14 (% 4.0), Rubiaceae 13 (% 3.7), Scrophulariaceae 13 (% 3.7), Rosaceae 12 (% 3.4). Cinsler : Galium 9 (% 2.5), Silene 6 (% 1.7), Medicago 6 (% 1.7), Ranunculus 5 (% 1.4), Hypericum 5 (% 1.4), Chenopodium 4 (% 1.1), Vıcia 4 (% 1.1), Prunus 4 (%1.1), Verbascum 4 (% 1.1), Veronica 4 (% 1.1). İncelenen taksonlann 18' i C3 karesi için yeni kayıttır. ANAHTAR KELİMELER : Arboretum, Flora, İsparta.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT In this study, Flora of Arboretum of Kovada River has been given. About 800 vascular plant specimens collected from the study area have been identified. At the end of the study 350 vascular plant taxa were determined belonging to 220 genera and 73 families. In the area 18 new records for C3 square and 43 Endemic taxa (12.3 %) have been observed. The distribution of taxa to phytogeographical regions are as given below: Mediterranean 101 (28.8 %), Irano-Turanian 40 (14.4 %) and Euro-Siberian 24 (6.8 %). The order often families and genera involving the most taxa are these: Families: Asteraceae 31 (% 8.8), Fabaceae 26 (% 7.4), Lamiaceae 26 (% 7.4), Poaceae 24 (% 6.8), Brassicaceae 19 (% 5.4), Caryophyllaceae 15 (% 4.2), Apiaceae 14 (% 4.0), Rubiaceae 13 (% 3.7), Scrophulariaceae 13 (% 3.7), Rosaceae 12(3.4). Genera: Galium 9 (% 2.5), Silene 6 (% 1.7), Medicago 6 (% 1.7), Ranunculus 5 (% 1.4), Hypericum 5 (% 1.4), Chenopodium 4 (% 1.1), Vicia 4 (% 1.1), Prunus 4 (%1.1), Verbascum 4 (% 1.1), Veronica 4 (% 1.1). 18 of the taxa are new records for square C3. KEY WORDS : Arboratum, Flora, İsparta.