Pomza taşı ile su ve atıksulardan demir ve manganın giderimi
Removal of iron and manganese from water and wastewater by pumice stone
- Tez No: 106067
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. CAHİT SEVİNDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
IV ÖZET Demir (II) ve mangan (II) daha ziyade yer altı sularında bulunan safsızlıklardır. Bu safsızlıkların konsantrasyon değerlerinin içme ve kullanma sularında belli sınırların üzerinde olması istenmeyen bir durumdur. İçme sulannda TS 266'ya göre toplam demir 0,3 mg/L, toplam mangan 0,1 mg/L 'den az olması gerekli görülmektedir. Demir (II) ve mangan (Il)'nın giderimi için kimyasal oksidasyon ve oksidasyonu takiben filtrasyon işlemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Filtrasyon sürecinde filtre yatağı malzemesi oksidasyon işlemine katalitik etki yaparak oksidasyon sürecini hızlandırmaktadır. Filtre yatak malzemesi olarak yaygın bir şekilde mangan yeşil kum, antrasand, pyrolusite materyalleri uygulanmaktadır. Bu çalışmada içme sularından demir ve mangan giderimi için filtre materyali olarak pomzanm kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla hiçbir işleme tabi tutulmayan saf pomza ve MnÛ2(k) tabakasıyla kaplanmış pomza kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen değerlerin demirin yüksek mertebede, mangamn daha düşük mertebede giderilebildiği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Demir, Mangan, Pomza, Giderim
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Iron (II) and manganese (II) are impurities found in groundwater. It is not desired to have the concentrations of these impurities higher than the standard values for drinking water. According to TS 266, total iron and manganese must be below 0,3 mg/L, 0,1 mg/L respectively. For removal of iron (E) ve manganese (II), chemical oxidation and filtration processes are commonly used. During filtration process, the filter bed material affects the oxidation by catalitic action and the oxidation process is fastened. Manganese greensand, antrasand, pyrolusite materials are commonly used as filter bed material. In this study, pumice was investigated to be used as filter bed material for removal of iron and manganese from drinking water. According to this aim, pure pumice which wasn't subjected to process and the pumice coated with Mn02(s) layer were utilized. As a result of this study, the removal of iron has been achieved at very high levels than the removal manganese. KEY WORDS: Iron, Manganese, Pumice, Removal