Mermer işletmeciliğinde elmas telle kesim performansının araştırılması
The Investigation of diamond wire cutting performance at marble extraction
- Tez No: 106066
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Y. DURSUN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
uı ÖZET Elmas telle kesim teknolojisinde kaydedilen son gelişmelere paralel olarak, mermerin ocakta işlenmesi sürecinde elmas tel kullanımı artmıştır. Bu nedenle, blok üretim randımanının etkin bir şekilde belirlenebilmesi için elmas telin kesim performansının bilinmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, Burdur Bej Mermer Ocağında yapılan saha çalışmalarında, elmas tel aşınması, üretime bağlı olarak gerek tel ömrü gerekse kapasite açısından araştırılmıştır. Bu araştırmalarda değişken parametre olarak elmas boncuktaki aşınma miktarı baz alınmıştır. Elde edilen veriler ışığında Burdur Bej Mermeri için en uygun boncuk çapının belirlenmesine çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Mermer, elmas tel, boncuk, aşınma, kesim performansı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Parallel to the latest development in diamond wire cutting technology, the usage of diamond wire has been improved during the processing of marble in quarrying. For this reason, in order to determine the production efficiency, effectively, presenting the diamond wire cutting performance is inevitable. In this thesis, during the field workings performed in the Burdur Beige Marble Quarry, wearing of the diamond wire according to production was investigated in terms of both production capacity and, the wire's life. The wearing amount in the beads was taken as a base variable parameter. According to the research findings, the optimum wearing bead diameter for Burdur Beige Marble was tried to be estimated. KEY WORDS : Marble, diamond wire, bead, wearing, cutting performance.