Tabakalı kompozit malzemelerin ısı ve ses izolasyonu açısından incelenmesi ve optimizasyonu
- Tez No: 106076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEMAL YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
IV ÖZET Ahşap malzeme, en eski yapı malzemelerinden biridir. Çünkü o, işlenmesi en kolay, hafif, mukavim, ses, ısı ve elektrik yalıtımında mükemmel özelliklere sahip bir malzemedir. Ancak biyolojik bir madde olan ahşap dış etkenlerle çeşitli bozulmalara uğrar. Ahşaba uygulanacak çeşitli önkoruma işlemleriyle onu bu dış etkilere karşı korumalıdır. Ahşap malzemeden istenen verimin alınabilmesi için uygun nem oranına kurutulmuş olması gerekir. Bu da kurutma işleminin uygun koşullarda ve doğru yapılmasıyla ilgilidir. Ahşap malzeme kurudukça, öncelikle serbest su kaybedilir. Yaklaşık olarak %30 nem içeriğinin biraz daha altına kadar lifler doymuş ve şişmiş olarak kalır. Daha sonra kuruma, kademe kademe gelişen çekme olayına neden olur. Ahşap kururken kesitine göre şekil değiştirir. Üretimi ve işlenmesi için aynı miktar alüminyumun ellide biri kadar enerji istemesi tekrar kazanılabilir olması ve üstün ısı yalıtım özellikleri ile birleştirilince onu çağımızın çevre ve enerji sorunlarına en iyi cevap veren malzemesi yapıyor. Ahşap üzerinde yoğuşma, ender rastlanan bir durumdur. Ahşabın yalıtım özelliği, yoğuşma problemini ortadan kaldırır, ancak tasarımla ilgili eksiklikler dolayısıyla problemlerle karşılaşılabilir. Ahşabın diğer malzemelerle yanyana kullanılması sonucu ortaya çıkacak problemler ahşabı da etkileyebilir. Netice olarak kompozit malzemeler ısı ve ses yalıtımı için en iyi ve modern yapı malzemesidir. ANAHTAR KELİMELER: Ahşap Malzemeler, Kontraplak, Kompozit Malzemeler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Wood materils is one of the world's oldest known building materials. Because this material is very easy to work, light in weight, durable, and has excellent acoustic, thermal, and electrical properties. But this material is also a biological material it can suffer damage due to a number of natural causes. Various treatment processes are have to protect wood against these harmful enemies. Wood products should be dried to the correct moisture content for best results. This is closely related to the utilization of a correct drying procedure that is carried out under proper conditions. The fibers stay saturated and swollen until a humidity level slightly below of approximately 30% is reached. Beyond this point, drying causes a step-wiseshrinkage. As wood dries, it changes shape based on its cross-section. The unique qualities of wood - it has recycle, low energy requirements during processing one fiftieth of the energy required to process an equal amount of aluminium, wide range of use, and its superior heat-insulating properties - combine to make wood the best engineering material in terms of contemporary standards for saving energy and the environment. Condensation on wood is rarely observed. The insulating property of wood prevents condensation, but defective design may give rise to it. There may be problems, which arise from the use of wood in contact with other materials. In a results composite materials as we know it can be excellent acoustic thermal, and electrical properties and rightfully thougth of as a modern building materials. KEY WORDS: Wood Materials, Drywood, Composite Materials.