Konya şartlarında patates böceği (leptinotarsa decemlineata say) erginlerinin patates çeşitlerini tercihi
The Preference level of colorado potato beetle (leptinotarsa decemlineata say) among potato cultivars in Konya province
  1. Tez No: 106113
  2. Yazar: MEHMET BİÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR ALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
-1- ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA ŞARTLARINDA PATATES BÖCEĞİ (Leptinotarsa decemlineata Say) ERGİNLERİNİN PATATES ÇEŞİTLERİNİ TERCİHİ Mehmet BİÇEN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Özdcmir ALAOĞLU 2001, Sayfa : 30 Jüri : Prof. Dr. Özdemir ALAOĞLU : Prof. Dr. Ahmet GÜNCAN : Doç. Dr. Meryem ELMALI Çalışma S.Ü. Ziraat Fakültesi Deneme ve uygulama alanında 1996 yılında patates böceği (L decemlineata 5ay.)'nin patates çeşitleri arasında tercih yapıp yapmadığı tarla şartlarında, açık parsellerde ve kültür kafeslerinde araştırılmıştır. Ülkemizde yaygın olarak yetiştirilen Granola, İlona, Agria, Van Gogh, Marfona, Panda çeşitleri kullanılmıştır. Söz konusu çeşitlerle yapılan tercih denemelerinde patates böceği erginlerinin en çok Agria ve Granola çeşitlerini, en az ise İlona çeşidini tercih ettiği tespit edilmiştir. Ancak tarla şartlarında kafes içerisindeki denemede, erginlerin çeşit tercihi ile ilgili olarak kesin bir sonuç elde edilememiştir. Çünkü çeşitlerde toprak üstü hacminin çok farklı oluşu net hükümlere varılmasına engel olmuştur. Patates böceği erginlerinin tarla şartlarında, parsellerde ve kültür kafeslerinde yumurta bırakma tercihi bakımından bir farklılık belirlenememiştir. Yapraklarda görülen kuruma ve sararma, yumurta bırakma tercihini engellemiştir. ANAHTAR KELİMELER : Patates çeşitleri, Patates böceği, çeşit tercihi, Konya, (Türkiye)
Özet (Çeviri)
-II- SUMMARY Master Thesis THE PREFERENCE LEVEL OF COLORADO POTATO BEETLE ( Leptinotarsa decemlineata Say ) AMONG POTATO CULTIVARS IN KONYA PROVINCE Mehmet BİÇEN Selçuk University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Plant Protection Department Adviser : Prof. Dr. Özdemir ALAO?LU 2001, Number of page : 30 Jury : Prof. Dr. Özdemir ALAO?LU : Prof. Dr. Ahmet GÜNCAN : Ass. Prof. Dr. Meryem ELMALI This experiment was conducted in Selçuk University Agricultural Faculty Experiment and Practice Area in 1996. With the experiment, the degree of preference level of Colorado potato beetle (Leptinotarsa decemlineata Say,) among potato varieties; Granola, İlona, Agria, Van Gogh, Marfona, Panda were investigated. In the question varieties, the adults were found to prefer Agria and Granola most and İlona least among the varieties in open field conditions. No certain results were determined in terms of variety preferences of adults. In the field cages. Because Ihe great variability in vegetative volumes of the plants prevented us to reach results. In the preference level of laying egg of Colorado potato beetle, among the varieties there was no differences both in the field and cages. Turning yellow and withering the potatoes prevented us to reach results. KEY WORDS : Potato cultivars, Colarado potato beetle, cultivar preference, Konya (Türkiye)