Konya İlinde un ve mamulleri sanayinin yapısı, sorunları, çözüm önerileri ve gıda sanayi içerisindeki yeri
  1. Tez No: 106171
  2. Yazar: MURAT KÜÇÜKÇONGAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KABUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KONYA İLİNDE ÜN VE MAMULLERİ SANAYİNİN YAPISI, SORUNLARI, ÇÖZÜM ÖNERİLERİ VE GIDA SANAYİ İÇERİSİNDEKİ YERİ MURAT KUÇUKÇONGAR SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIM EKONOMİSİ ANA BİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. M. Asım KABUKÇU 2000, Sayfa: Jüri: Prof. Dr. M. Asım KABUKÇU Jüri: Doç.Dr. Aykut GÜL Jüri: Yrd.Doç.Dr. Mithat DİREK Bu araştırmada, Konya ili merkez ilçeleri olan Karatay, Selçuklu ve Meram İlçelerinde bulunan buğday unu, makarna ve bisküvi üretimi yapan işletmelerin yapısı, sorunları belirlenerek çözüm önerileri getirilmiş, Konya ilinde bulunan un ve mamulleri sanayiinin gıda sanayi içerisindeki yeri belirlenmiştir. Yapılan anket sonucu elde edilen veriler şu şekilde sıralanmaktadır: Araştırma bölgesinde incelenen buğday unu sanayi işletmeleri için kapasite kullanım oram 1. grupta bulunan işletmelerin ortalama günlük teorik kapasiteleri 66.50 ton/gün, gerçek kapasitesi 31 ton/gün, fiili kapasite 24 ton/gün olarak tespit edilmiştir. 2. grupta bulunan işletmelerin ortalama günlük teorik kapasiteleri 251 ton/gün, gerçek kapasitesi 147 ton/gün, fiili kapasite 132 ton/gün olarak bulunmuştur. İncelenen buğday unu sanayi işletmelerinin sorunları hammadde, istihdam, finansman, pazarlama ve diğer sorunlar olmak üzere 5 ana başlık altında toplanmaktadır.İncelenen makarna sanayiinde üretim kapasitesinin aylara göre dağılımı farklı olurken işletmelerin ortalama günlük teorik kapasiteleri 82.5 ton/gün, gerçek kapasitesi 68 ton/gündür. İncelenen makama sanayi işletmelerinin sorunları hammadde, istihdam, diğer sorunlar olmak üzere 3 ana başlık altında toplanmaktadır. İncelenen bisküvi sanayiinde üretim kapasitesinin aylara göre dağılımı farklı olurken işletmelerin ortalama günlük teorik kapasiteleri 50 ton/gün, gerçek kapasitesi 29 ton/gün, kapasite kullanım oram ise ortalama %58.00'dir. İncelenen bisküvi sanayi işletmelerinin sorunları hammadde, pazarlama ile ilgili sorunlar olmak üzere 2 ana başlık altında toplanmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Buğday unu, makarna, bisküvi, gıda sanayi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis The Structure, The Problems And The Solution Suggestions For The Industry Of Flour And Flour Products In Konya And Its Place In Food Industry Murat KUÇUKÇONGAR SELÇUK UNIVERSITY Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economy Supervisor: Prof. Dr. MAsun KABUKÇU 2000, Page: 134 Jury: Prof. Dr. M. Asım KABUKÇU Jury: Assoc. Prof. Dr. Aykut GÜL Jury: Assoc Prof. Dr. Mithat DİREK In this study, structure and the problems of institutions producing of institutions producing wheat flour, macaroni and biscuit, and located in the province of Konya and ite districts Karatay, Selçuklu and Meram, have been defined and solution suggestions have been made and their place in the food industry has been defined. The data obtained through the questionnaire are as follows: the rate of the capacity use for the evaluated institutions of wheat flour industry in the study area is 66.5 ton/day in the first group but real process capacity is 31 ton/day; and second group on the average the total daily capacity of institutions is 251 ton/day the real process capacity is 147 ton/day. The problems of evaluated institutions of wheat flour industry can be grouped under five titles as follows; problems with raw materials, employment, financing, the marketing and other problems.While the monthly distribution of process capacity is different, daily total capacity of institutions is 82.5 ton/day on the average. This means the process capacity of macaroni industry have been used as 68 ton/day. The problems of studied institutions of macaroni industry can be grouped in three titles as follows; employment, other problems. As for the biscuit industry, the monthly distribution of production capacity in the evaluated industry is different, daily total capacity of institutions is 50 ton/day on the average. This means the process capacity of macaroni industry have been used as 29 ton/day. The Problems of evaluated institutions of biscuit industry are grouped in two titles as the problems with raw materials and marketing. Key Words : Wheat Flour, Macaroni, Biscuit, Food Industry