Şehirleşme hızı ve oranının belirlenmesinde kriterlerin saptanması Ege bölgesinde bir çalışma
Criteria establish at proportion and speed of urbanization determine, a work in the Aegean region
  1. Tez No: 106207
  2. Yazar: MURAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ATABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehircilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Giriş bölümünde; araştırmanın amacı olan, şehirleşme hızı ve oranının tespit edilmesinde kullanılan şehirsel nüfus büyüklüklerinin, sadece nüfus kriteri üzerinden 10000 ve üzeri nüfuslu yerleşimlere göre tespit edilmesinin yetersiz olacağının, farklı kriterler üzerinden de şehir statüsü belirlenerek, şehirsel nüfus büyüklüklerinin hesaplanmasında kullanılmasının gerekliliğinin belirtilmesi, şehir kavramının ve tanımlarının açıklanması ile şehirleşme kavramının çeşitli etkenlere göre farklılaşması üzerinde durulmuştur. Giriş kısmının sonunda şehirleşme hızı açıklanmış ve ülkemizdeki şehirleşme hızı ve oranı incelenmiştir. II.. Bölümde; araştırmanın amacı doğrultusunda çalışmanın ele alımş şekli ve irdeleme tekniği ortaya konulmuş, araştırmada kullanılan yöntem, bu yönteme bağlı araştırmada kullanılan çeşitli kriterler açıklanmıştır. Araştırmanın m. Bölümünde; kullanılan kriterler doğrultusunda, Ege Bölgesi'nde yer alan 10000 nüfus ve üzeri yerleşmelere ilişkin yapılan analiz çalışmaları irdelenerek değerlendirmeler yapılmıştır. Bu değerlendirmeler yorumlanmış ve sadece nüfus kriteri değil farklı kriterlerde kullanılarak şehir statüsünde olan yerleşimler tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu bölümde kullanılan kriterlere göre Ege Bölgesi'ndeki yerleşmeler hakkında elde edilen veriler, yapılan irdeleme ve değerlendirmeler Şekillerle ifade edilmiş, yerleşimlerin şehirsellik durumları ayrıntılı olarak çizelgelerle gösterilmiştir. Sonuç bölümünde, şehir eşiğini geçen yerleşimlerin tespit edilmesinde kullanılan hesaplama metodu irdelenmiş ve araştırmanın konusu; şehir eşiği, şehirleşme oranı ve şehirleşme hızı Ege Bölgesi dahilinde özelden genele doğru yorumlanmıştır. vuı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Summary of The Project (Different Criteria Establish At Proportion and Speed of Urbanization Determine, A Work in The Aegean Region.) The introduction part of the research shows the aim of the researcher on determination of the urbanization rapidity and ratio of the used volume of criteria for the 10000 and higher populated settlements is not enough, determining it on the different criteria of city status quo, on calculating urban population mass the necessity of using to show this, explaining the concept“city”and on explaining the definition compared, and the differentiation of the“urbanization”compared with the different factors. At the end of introduction there will be an explanation of the concept“urbanization rapidity”and the urbanization rapidity and ratio of our country will be studied. Second chapter will show the way of examination technique of the researcher and the way of investigation method, also by the method of the research different criteria of this research. Third chapter will show the analyses of the studies and evaluation of the settlements in Aegean Region that have a population of 10000 and above. These evaluations have been interpreted and not only population criteria but also the different criteria have been tried to be determined. Besides, with the help at the criteria which have been used, the data of the settlements in Aegean Region, the interpretation and evaluations have been shown on graphics, also the urban character of the settlements have been shown on very derailed tables. The conclusion chapter study the calculation method of the determination of the research; the limit of the urbanization, the rapidity and the rate of urbanization, via the Aegean Region, have been interpret going from private to general. IX