Depremde hasar görmüş bir yapının betonarme takviyesi
Repairing and strengthening of building, damaged during earthquake
- Tez No: 106223
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 599
Özet
ÖZET Bu çalışmada depremde hasar görmüş olan bir yapı incelenmiş ve betonarme takviye projesi yapılmıştır. Bu çalışma yapılırken ilk olarak Bölüm T de betonarme yapı elemanlarının deprem davranışı incelenmiştir. Bölüm 2 'de betonarme yapılarda oluşan hasarlar ve türleri incelenmektedir. Deprem sırasında yapıların hasar görmesinde zeminin de büyük ölçüde etkisi vardır, bu etkilerde Bölüm 3'te ele alınmıştır. Betonarme yapıların depremde hasar gördükten sonra yapı elemanlarının onarımı ve güçlendirilmesi Bölüm 4'te gösterilmiştir. Bölüm 5'te depremin yapı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bölüm 6'da bu çalışmayı yaptığımız STA4CAD V.9 programına data hazırlanması, verilerin girişi ve sonuçların alınması anlatılnıştır. Bu bilgilerin ışığında depremde hasar görmüş olan yapı incelenmiş, hasar tespitleri ve nedenleri saptanmıştır. Daha sonra bu yapının yeni deprem yönetmeliğine göre betonarme takviye projesi yapılmış, sonuçlar bölümü olan Bölüm 7'de de yapının eski ve yeni halinin kat kesme kuvvetlerine bakılarak karşılaştırmaları yapılmıştır. Yapının eski ve yeni durumuna ait statik hesaplar Ekler bölümünde verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Betonarme, onanm güçlendirme, deprem yönetmeliği, kesit tesirleri, deprem hasarları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a reinforced concrete building, damaged in 1999-Marmara Earthquake, has been examined and a repair-strengthen project has been performed. During the study, the earthquake response of the building has been examined in Chapter 1. The type of damages of reinforced concrete structures have been described in Chapter 2. The soil structure on which the building has been set up has a great affect during the earthquake. Those affects are examined in Chapter 3. Repairing and strengthening of a damaged reiforced concrete building has been mentioned in Chapter 4. In Chapter 5, the affects of the earthquake has been examined. How to input data and how to get results in STA4CAD V.9, the structural analysis program used for the investigation, has been defined in Chapter 6. In Chapter 7, all the damages of the building and its reasons has been summarized. Repairing and strengthening projects of the damaged reiforced concrete building has been performed with respect to Earthquake Codes for Reinforced Concrete Structures- 1997, and former and new inner forces have been compared and results have been presented. All former and new numerical structural analysis results have been presented in Appendix. Key words : Reinforced concrete, repairing and strengthenning, earthquake codes, inner forces and moments, eartquake damages. XI