Alternatif enerji kaynaklarıyla taşıt tahriki
Vehicles powered by alternative energy sources
- Tez No: 106229
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YAVAŞLIOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışmanın birinci bölümünde içten yanmalı motorlarda kullanılan ve teknolojik açıdan gelişme aşamasında olan alternatif enerji kaynaklarına kısaca değinilmiştir. İkinci bölümde ise hidrojen yakıtı ile tahrik edilen taşıtlar üzerinde durulmuştur. Hidrojenin elde ediliş yöntemleri, depolanması anlatılmış olup hidrojen yakıtı ile tahrik edilen taşıtlara örnekler verilmiştir. Bu bölümün sonlarına doğru ise yakıt hücrelerinin içten yanmalı motorlara uygulanışı anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise elektrik enerjisi ile tahrik edilen taşıtlara yer verilmiştir. Elektrikli taşıtların tahrik sistemi ve güç ünitelerini oluşturan elemanlar üzerinde durulmuş olup, elektrikli taşıtların performans testlerinin sonuçları gösterilmektedir. Bu bölümün son kısmında ise hibrid taşıtlar detaylı olarak anlatılmaktadır. Son bölümde ise güneş enerjisiyle tahrik edilen taşıtlarla güneş pillerinden bahsedilmiş olup, Minnesota Üniversitesinde dizayn edilen güneş otomobillerinin teknik özellikleri verilmektedir. Vlll
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first section of this study alternative fuels,which have been used in internal combustion engines and technologically which have not developed enough, have been explained shortly. The second section of this study includes the vehicles powered by hydrogen fuel. While storing hydrojen fuel and methods of obtaining hydrogen fuel have been explained, this part of this study includes samples of vehicles powered by hydrogen. The application of fuel cells to the internal combustion engines have been included at the end of this section. In the third section of this study, electrical vehicles have been explained in details. The components of drive systems and power units for electrical vehicles have been mentioned and the results of performance tests for electrical vehicles have been shown. Towards the end of this section the details of hybrid vehicles have been given. The last section of this study includes solar cells and vehicles powered by solar energy. Finally, the technical properties of solar vehicles designed by the teams of the Minnesota University have been given. IX