Kampanalı frenlerde bazı konstrüktif parametrelerin incelenmesi
An Investigation of design parametres in drum brakes
  1. Tez No: 106235
  2. Yazar: NEBİL ARDA AKBEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA BOZACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yapılan araştırmalara göre elde edilen veriler, taşıt frenlerinde optimum balata konst diksiyonun çok önemli olduğunu göstermektedir. Bilindiği gibi bir fren sisteminin iyiliği sisteme verebildiği frenleme momenti ile doğru orantılıdır, bu yüzden farklı konstrüksiyonlarda frenleme momentinin nasıl değiştiğini öğrenebilmek amacıyla deneyler ve hesaplamalar yapıldı. Tezimin ana konusu bu karşılaştırmaları içermektedir. Bu çalışma çok az teorik bilgi ihtiva eder, içeriğin büyük bir kısmı deneysel sonuçlardan oluşmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda optimum konstrüksiyonlar belirlenmeye çalışılmıştır. Bu konstrüksiyon balatanın pabuçlara çakılması esnasında belirlenen bir açı ile ifade edildi. Bu açı balatanın üst ucunu fren tablasının merkezi ile birleştiren çizginin yatayla yaptığı dar açı olarak belirtilebilir. Bu çalışmada optimum balata açısı deneysel çalışmalar ışığında araştırıldı. Deneyler sırasında üç farklı balata açısı kullanıldı. Bunlar ; ocı=38°,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The results that we acquired from investigations show; the importance of optimum brake-lining construction on vehicle brakes. As we know, the benefit of brake systems is directly proportional with the braking moment. For this reason experiments and calculations are done for finding the variation of breaking moment against variable constructions, my thesis includes these comparisons. The optimum constructions are determined end of these studies. The starting angles that determined while assembling the brake-linings to brake shoes are a way of expressing the brake constructions. Starting angles are the acute angles between the x-axis and the line that connects the centre of brake plate with upper point of brake-lining. Three different construction angles are used in the experiments. These are ; Gti=38°, aı=47°, oti=56°.At the end of this study the construction angle of brake-lining that must be assembled to leading brake shoe is determined as cxi=38". And also the construction angle of brake-lining that must be assembled to trailing brake shoe is determined as ai=56°. All of these are determined by the experiments which are done in Yıldız Technical University Engine Laboratories. Calculations of braking moments with G.I.Mamiti Method for supporting the results of my experiments. The results of this thesis can be summarised with graphics as below; Braking moment vs load graphic according to starting angle of brake-linings of leading brake shoe (Theoric values) ~al=56 -0tl=47 «1=38 Braking moment vs load graphic according to starting angle of brake-linings of trailing brake shoe (Theoric values) ? 1=56 ? I -«7 >1-JI Braking moment vs load graphic according to starting angle of brake- lin ings of leading brake shoe (Experimental values) TSkQ Yük (kg) Braking moment vs load graphic according lo starting angle of brake-linings of trailing brake shoe (Experimental values) tr km 25 kg YOk (kg) IX