Lazerlerin genel özellikleri ve serbest elektron lazeri'nin ayarlanabilirliği
The General properties of lasers and the tunability of free electron lasers
  1. Tez No: 106263
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Geleneksel lazerlerin çalışma prensibi, uyarılmış ışıma yoluyla ışığın güçlendirilmesi olayına dayanır. Serbest Elektron Lazeri'nin çalışma prensibi ise rölativistik elektron demetinin dalgalı bir manyetik alandaki hareketi sonucu, yayınlanan ışımanın güçlendirilmesi olayına dayanır. Bu çalışmada geleneksel lazerlerin ve Serbest Elektron Lazeri'nin genel özellikleri gözden geçirilerek, Serbest Elektron Lazeri'nin ayaıianabilirlik özelliği Klasik Elektromanyetik Teori kullanılarak incelenmiştir. Serbest Elektron Lazeri'ni, geleneksel lazerlerden ayıran önemli özelliklerden biri ayarlanabilir oluşudur. Boya lazerleri hariç geleneksel lazer ışığı, hemen hemen tek renkli bir ışık yayınlarken, Serbest Elektron Lazeri ayarlanabilir oluşundan dolayı, uzak kızılötesi bölgesinden x- ışını bölgesine uzanan geniş bir dalgaboyu spektrumuna sahiptir. Kıpırdatıcı periyodunun ve manyetik alanın sabit olduğu bir sistemde, rölativistik elektron demetinin enerjisine bağlı olarak Serbest Elektron Lazeri'nin dalga boyu hesaplanmıştır. Elektron demetinin enerjisinin Serbest Elektron Lazeri dalga boyu ile ters orantılı olarak değiştiği görülmüştür. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The operating principle of conventional lasers is based on the strengthening of light emitted via the stimulated emission. The operating principle of Free Electron Lasers is based on the strengthening of the emitted radiation as a result of the motion of the relativistic electron beam within an undulatory magnetic field. In this study, the general properties of the conventional lasers and Free Electron Lasers are reviewed and the tunability characteristic of the Free Electron Laser is investigated via the Classical Electromagnetic Theory. The major property distinguishing the Free Electron Laser from the conventional one is its tunability. While conventional lasers except dye lasers emit a mono-color light, the Free Electron Laser, due to its tunability, posseses a large wavelength spectrum ranging from the far infrared region to the x-ray region. In a system where the wiggler period and the magnetic field is constant, the free electron laser's wavelength is determined based on the energy of the relativistic electron beam. It is observed that the electron beam's energy varies inversely proportional to the Free Electron Laser's wavelength.